08.02.2013

Jan Kolář se zotavuje po zranění. Klukům fandím, vzkazuje

PARDUBICE — Na začátku sezony odehrál expardubický útočník Jan Kolář šest zápasů v Kontinentální hokejové lize, pak se v polovině září loňského roku zranil v utkání proti Astaně. Zaklíněný s obráncem soupeře spadl v plné rychlosti na mantinel. Tento moment mu ukončil první zahraniční sezonu.

Statistiky Jana Koláře
Soutěž Klub Zápasy Góly Asistence Body +/− Tr. minuty
Česká extraliga Pardubice 545 100 160 260 +52 345
Kontinentální hokejová liga Neftěchimik Nižněkamsk 6 1 3 4 0 4

„Jsem ve fázi rehabilitace, přidávám k tomu trénink. Ale výhledově je přede mnou spousta práce. Mohu sice bruslit, ale na hokej to ještě není,“ říká trojnásobný extraligový mistr z let 2005, 2010 a 2012 s Pardubicemi.

„Letošní sezonu jsem položil, soustředím se na co nejlepší přípravu na tu další. Je to sice za dlouho, ale čeká mě ještě spousta práce, abych se mohl vrátit. Čeká mě ještě spousta dřiny,“ pokračuje útočník Jan Kolář.

Jan KolářÚtočník Jan Kolář se narodil 21. března 1981 v Boskovicích, v mládežnickém věku přišel do Pardubic, se kterými získal celkem šest extraligových medailí. V letech 2005, 2010 a 2012 zlaté, v letech 2003 a 2007 stříbrné a v roce 2011 bronzovou.

Je to nejtěžší zranění, co se vám přihodilo v kariéře?
„Určitě ano. Měl jsem problémy s nervy, tyto věci jsou složitější. Nikdo nedává záruky, protože neví, jak to bude postupovat. Hojí se to dobře, za to jsem rád. Jsem optimista. Stejně nevím, zda ruka bude dobrá za dva, tři nebo pět měsíců. Neurologická zranění jsou velmi složitá.“

Co se vám vlastně přihodilo?
„To už není moc důležité, ale vlétnul jsem do mantinelu po hlavě. Stihl jsem dát hlavu na stranu a schytalo to rameno.“

Krátce poté jste přiletěl do Pardubic. Jak se léčíte, čím vším si procházíte?
„Snažím se dělat, co se dá. Z medicínského hlediska jsem se podrobil elektroléčbám, magnetické terapii, fyzioterapii a do toho jsem se snažil hledat jiné cesty. Soustředil jsem se také na životosprávu, reflexní terapie a masáže. Hledal jsem si fyzioterapeuty, čili jsem sháněl pomoc, kde se dalo, abych pro léčbu udělal maximum.“

Možností je spousta, že?
„Stále jsem něco dělal, člověk rád vidí pozitivní účinky. Čtyřiadvacet hodin denně se tomu člověk věnuje, aby se to urychlilo. Cestu jsem zvolil dobře, lékaři jsou překvapení, jak se to hezky dává do kupy. Je to každopádně dřina.“

KHL je fakt na úrovni!

Máte za sebou šest zápasů v Kontinentální hokejové lize. Jak na vás působí tato soutěž?
„Velmi pozitivně! Hokej se mi moc líbí, je perfektní. Hodně se bruslí, Rusové jsou s pukem odjakživa hodně hraví. Z tohoto pohledu se dá říci, že nezáleží, kolikátá lajna hraje, protože všichni chtějí hrát technický hokej, to je na hře hodně vidět. Je to o bruslení a bruslení. Hokej je i na pohled hezký.“

A jak funguje celá organizace Kontinentální hokejové ligy?
„Ta je fakt na úrovni! Vzali si příklad z NHL, snaží se všechno dělat naplno. Mají peníze, takže mají prostředky na profesionální práci. NHL je asi někde jinde, ale celkově je KHL hodně na úrovni, je to vidět.“

Bavil vás hokej i po stránce si jej užít herně?
„Je to náročné, ale dá se říci, že ano. Hraje se hodně poctivě do obrany, ale hraje se docela technicky, což se mi líbí.“

Klukům v Pardubicích přeji postup do desítky

Nyní jste v Pardubicích, kam jste se vrátil ze zdravotních důvodů. Chodíte na domácí zápasy i do kabiny. Připadá vám, že jste z týmu vlastně neodešel?
„Kluky sleduji neustále. Mohu s nimi trénovat, za to jsem rád. Držím Pardubicím palce, aby se dostaly do play off. Na týmu je vidět kvalita, věřím, že to zvládne.“

Věříte v postup do elitní desítky?
„Určitě ano! Pokud se to podaří, může to být ještě hodně zajímavá sezona. Ještě ale všechny pořádný kus práce. Není to lehké, finiš bude hodně obtížný. Viděl jsem pár zápasů a v ani jednom je soupeř přehrál. Je vidět, že tady kvalita je, proto věřím, že to dopadne dobře. Příchod pana Říhy týmu určitě prospěl, tento nový impulz spolu s řádem v týmu by měl pomoci.“

ČSLH

Útočník Jan Kolář odehrál 14 zápasů v dresu české hokejové reprezentace, ve kterých vstřelil dvě branky. Dres národního týmu oblékl naposledy v souboji s Ruskem na LG Games v neděli 12. února 2012.

Jste v kontaktu s Petrem Koukalem? Nestýská se mu po vás?
„Minulý týden jsem byl v Rusku, trénoval jsem tam a byl jsem se na ně podívat a podpořit je. Petrovi se daří perfektně, ale asi se mu stýská. Jsme parťáci, po hokejové stránce ale nemá problém si vystačit. Teď měl v Nižněkamsku ženu s dcerou, to mu také udělalo radost.“

Jaká je vůbec v Rusku zima?
(Rozesměje se) „No jako v Rusku… Přes den tam je mínus dvacet stupňů, to tady máme teplo.“