08.05.2024
Redakce

Dynamo ušlo velký kus cesty, ale spousta práce je před námi, říká Petr Sýkora

S Dynamem spojil většinu svého dosavadního života. Jako hráč nastřílel historicky nejvíce gólů pardubického klubu, po konci kariéry působil jako skaut a asistent trenéra A týmu. Nyní se Petr Sýkora přesouvá do nové role, stává se sportovním ředitelem Dynama. „Jsem ohromně vděčný za to, že můžu působit v Dynamu. Být sportovním ředitelem jedné z největších sportovních organizací v zemi je pro mě obrovskou příležitostí. Zároveň ale také velkým závazkem,” komentuje svou profesní transformaci Petr Sýkora. Přečtěte si rozsáhlý rozhovor s novým sportovním ředitelem klubu.

Dynamo v posledních letech zažilo vzestup, Vy jste byl součástí klubu. Jak posun klubu vnímáte?

„Myslím si, že každý vidí, kam se Dynamo za poslední roky od příchodu nového majitele posunulo. Co se týče A týmu, tam je ten posun jednoznačný. Cílem je mít stabilizovaný tým, dlouhodobě podepsané hráče, kteří chtějí za Dynamo hrát, jsou charakterově silní. Vytvořil se takový tým, který má nejvyšší ambice, a to nejen v české extralize. Dále se zlepšuje mládež a akademie. Vytvořili jsme B tým, který má obrovský přínos pro organizaci, a především pro mladé hráče. Ten posun je opravdu velký.“

O A tým se stará široký realizační tým, o který se hráči mohou opřít. Jak má fungovat vztah mezi sportovním ředitelem a A týmem?

„Myslím, že náš realizační tým odpovídá přesně tomu, jak by měl vypadat. Všechny posty máme obsazené kvalitními lidmi, kteří tu práci dělají výborně. Připravují takové podmínky, aby hráči měli všechno potřebné pro svoji práci. Vztah musí být založený na kvalitní komunikaci. Je potřeba, aby se nikde neztrácely informace, abychom všechny problémy, které nastanou, ihned řešili ve prospěch týmu a organizace.“

Důležitou roli v Dynamu má také B tým. Jak vnímáte jeho přínos?

„Pro mladé kluky je to obrovská výhoda, že mohou přejít z juniorky do našeho B týmu. Jsou to naši talentovaní hráči a my je v budoucnu vidíme na nějakých pozicích v A týmu, přičemž ve stejných pozicích by měli fungovat v B týmu. Mají jeden, dva roky na to, aby ten přechod do dospělého hokeje co nejlépe zvládli, protože ne všichni jsou připravení hned po juniorce naskočit do extraligy. Mají tam vytvořené nejlepší možné podmínky. V zápasech mají takové vytížení, jaké si zaslouží a zároveň takové, které odpovídá roli, kterou v týmu mají plnit a ve které je vidíme my a chceme je zdokonalovat. Mají dva roky na to, aby přesvědčili všechny, že mají na to hrát dospělý hokej a přesunuli se k našemu A týmu nebo jinam do extraligy.“

Co bude Vaší naplní jakožto sportovního ředitele klubu?

„Měl bych dohlížet na to, že k takovému rozvoji hráčů dochází, že to probíhá tak, jak si s trenéry nastavíme. Dále bych měl dohlížet na komunikaci mezi B týmem a A týmem a zároveň mezi B týmem a juniorkou, protože tam je výměna hráčů častější. Budu dbát na to, aby všichni členové realizačních týmů byli včas informováni o tom, kdo kde hraje či trénuje. V tomto ohledu hodně čerpám od Dušana Salfického, kterému jsem vděčný za dosavadní spolupráci a těším se na to, jak bude pokračovat.“

V letošní sezoně se velmi dařilo naším akademickým kategoriím. Čím si to vysvětlujete?

„Je to perfektní práce trenérů a celého úseku mládeže. Pro hráče jsme nastavili speciální programy. Máme své odchovance, Pardubáky, které jsme vhodně doplnili o hráče, kteří přišli do akademie odjinud. Nalákalo je právě to, jak je to tady nastavené. Od stravy po individuální tréninkové plány, rozvoj. Kluci mají perfektní podmínky pro to, aby se splnily jejich cíle a sny. Myslím si, že trenéři i hráči odvádí skvělou práci, díky tomu jde akademie nahoru a já věřím, že to bude ještě lepší.“

Zmínil jste speciální programy hráčů. V čem spočívají?

„Každý hráč, který k nám přijde, má vytvořený program na míru. Po společné komunikaci přiřadíme hráči jeho roli a na základě toho mu vytvoříme plán, aby se v daných dovednostech mohl zlepšovat. Jsou tu skvělé dovednostní tréninky a ti hráči cítí sami, že se někam posouvají. Věřím tomu, že to půjde dál a dál.“

Roste i díky tomu zájem o Dynamo už v mládežnických kategoriích?

„Věřím, že Dynamo za poslední roky ušlo ohromný kus cesty. Je to nastavením celého klubu, máme jasně dané, kam a jak se chceme dostat. Všichni pracují na sto procent, odráží se to jak na mládeži, tak na dospělém hokeji. Udělali jsme letos od akademie po A tým tři medaile, což je obrovský úspěch. Myslím si, že je tu spoustu možností, jak se zlepšit na ledě i mimo něj. Máme kurzy angličtiny, mentální koučink. Věřím tomu, že to spoustu kluků vnímá a doufám, že je o Dynamo zájem. Velkým lákadlem je také B tým.

Dříve jste působil také v roli skauta, ať už u mládeže nebo A týmu. Jak důležitá je role skautů v dnešním hokeji?

„Myslím, že je to důležité a bude to důležité čím dál víc. Máme hodně svých odchovanců, ale na druhou stranu abychom vytvořili konkurenci a byli konkurenceschopní, potřebujeme do akademie nějaké kluky přivést. Proto je ta práce skauta velice důležitá. On si stále udržuje přehled a komunikaci s hráči. Je tím, kdo vysvětlí trenérům, rodičům a hráčům samotným, čeho chceme dosáhnout, co ho tu čeká, když sem přijde, jak akademie funguje a kam směřuje. Role skauta je důležitá jak ve směru vytipování hráčů, tak i přes tu komunikaci s rodiči.“

Jakým způsobem musí Dynamo pracovat v dalších letech?

„Jsem přesvědčený o tom, že Dynamo ušlo kus cesty a jde správným směrem. Rok od roku jsme cíle, které jsme si vytyčili, víceméně plnili. Snažíme se ten klub posouvat výš a výš, ať už u mládeže nebo A týmu. Myslím si, že je furt na čem pracovat a jak říkám, že jsme udělali kus práce, tak další velký kus je před námi. Je naší každodenní prací, abychom Dynamo posouvali. Na druhou stranu bych chtěl ocenit trenéry i klub, jak za poslední roky pracuje a kam se posunul.“