28.12.2004

Třetí třetina smetla Duklu

Pardubičtí hokejisté bodově navázali na své povedené vystoupení na ledě pražské Sparty a porazili na domácím ledě Duklu Jihlava 5:3. Nebyl to oslnivý výkon ze strany domácích, ale tři body, které si připsali, jim pomohli poskočit tabulkou o něco výše. A to je v tuto chvíli nejdůležitější.

Tipsport extraliga, 34. kolo, úterý 28.12.2004, ČEZ Arena Pardubice

Dukla Jihlava

5:3
1:1, 1:1, 3:1
Branky a nahrávky: 17:34 Bulis (Mikeska), 38:19 Snopek (Dopita), 50:00 Hejduk (Mikeska), 56:24 Pištek (Mudroch, Hemský), 56:42 Hejduk (Bulis, Mikeska) – 2:39 Dolana (Šmarda), 37:48 Říha (Padělek), 59:01 Říha. Rozhodčí: Šindler – Charvát, Kalivoda. Vyloučení: 4:8 navíc Kuchyňa (Jihlava) 10 minut. Využití: 4:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 9223. Střely na branku: 46:33. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:2, 5:2, 5:3.
Dynamo Pardubice: Lašák – Snopek, Čáslava, Novotný, Havíř, Mudroch, Vyhlídal – P. Sýkora, Dopita, Tvrdík – Hejduk, Mikeska, Bulis – Hemský, Blažek, Pištek – Kolář, Koukal, Průcha. Trenéři: Vladimír Martinec a Jiří Šejba.
Dukla Jihlava: Hronek – Punčochář, Buzek, Ficenc, Malena, Kuchyňa, Zajac – Altrichter, Bakus, Čachotský – Janků, Vala, Lubina – Padělek, Říha, Rytnauer – Dolana, Havel, Šmarda. Trenéři: Richard Farda a Kamil Konečný.

Nečekaný úder Dukly

Na začátku střetnutí byl pardubickým hokejovým klubem oceněn Ladislav Lubina, který je držitelem rekordu počtu nejvyšších sehraných zápasů v naší nejvyšší hokejové soutěži. Dostal dres se symbolickým číslem 847. Hosté se v zápase ničeho nezalekli a hned z první šance udeřili: po zaváhání domácí obrany zůstali zcela osamoceni před gólmanem Pardubic Šmarda s Dolanou a spolu otevřeli skóre. První jmenovaný přihrál svému kolegovi, pro kterého nebyl problém překonat bezmocného Lašáka – 0:1. Pardubičtí hokejisté se pak do svého soupeře pustil, vytvořili si některé šance, ale prodrat puk přes důraznou jihlavskou defenzívu za Hronka se jim do 18. minuty nepodařilo. V 15. minutě se mohla prosadit Mikeskova formace, ale ztroskotala na gólmanovi Jihlavy. Zvýšit náskok Dukly se na druhé straně nepodařilo Rytnauerovi. V závěru třetiny měl domácí Moeller možnost přesilové hry po vyloučení Altrichtra, kterou využil kanonýr Bulis pěknou trefou pod víko. Pěknou přihrávkou mu do šance pomohl Mikeska. Po první třetině svítilo na kostce 1:1.

Lubina se postaral o přestávku

Na začátku druhého dějství se dostalo pocty Vladimíru Martincovi, který 22. prosince oslavil 55. narozeniny. Srdečný pozdrav tribun orámoval úvod do druhé třetiny. Ve 25. minutě se do solidní šance propracoval Tvrdík, ale jeho pokus zastavila tyč. O chvilku později zle dotírala před Lašákem Říhova formace, ale na konci jejich akce bylo vyloučení Novotného, ve kterém si hosté z Vysočiny vážnější šanci nevypracovali. Naopak v závěru oslabení mohl po příhře Hejduka skórovat Snopek, touš mu ale odpálil bek Jihlavy. V čase 28:48 se z úspěšné trefy radoval Ladislav Lubina, sudí Šindler ale po dlouhé konzultaci s videorozhodčím jeho zásah jako gólový neuznal. Jihlava hrála zodpovědně dozadu, snažila se držet hru co nejdál od svého brankáře a to se jí celkem dařilo. V závěru třetiny se dokonce Dukla dostala do vedení, v pardubické přesilovce se povedlo ujet Říhovi, který sólo po straně proměnil v jihlavské vedení – 1:2. To ale trvalo jedenatřicet vteřin, v samém závěru přesilovky se ujala střela Snopka, která vyrovnala stav na 2:2.

Úspěšné přesilovky rozhodly

Do třetí třetiny vstoupili domácí borci zhurta, hned ve 45. minutě se do pěkné šance dostal Pištek, po předchozích přihrávkách Blažka a Hemského. Chviličku poté se neujal ani pokus Blažkův. Domácí dostali hosty z Vysočiny pod tlak, ve 46. minutě držel Zajac Mikesku a šel si na dvě minuty odpočinout. Domácí hokejisté se dokázali v pásmu soupeře udržet, ke vstřelení branky jim ale dvouminutová výhoda přes řadu šancí nepomohla. Chvíli na to ale Bakus zahákoval Havíře a domácí se dočkali, po obléhání branky a závaru před ní se k puku propracoval Hejduk, jenž pěkným blafákem do bekhendu dostal poprvé Pardubice do vedení – 3:2. V 54. minutě vyloučil sudí Šindler Buzka, který po odpískání zcela nepochopitelně napadl Pišteka. Jihlavský bek se zkušenostmi z NHL zcela po právu vyfasoval čtyřminutový trest. A právě Ľubomír Pištek se v druhé polovině Buzkova trestu trefil, když po předchozím obléhání z úhlu překonal jihlavského brankáře – 4:2. Radost v hledišti ještě v závěru pozdvihl Hejduk, jenž svou druhou trefou zvýšil na 5:2. V poslední minutě sice snížil Říha na 5:3, ale tři důležité body zůstaly v Pardubicích.

Hlavně ve třetí třetině dokázali pardubičtí hokejisté svého urputného soupeře porazit. V posledním dějství Jihlavany dokázali přehrát a zaslouženě zvítězit. Ve čtvrtek jede HC Moeller Pardubice do Karlových Varů, v neděli v Duhové aréně přivítáme Třinec.

Jiří Šejba (Pardubice): „Pro nás to byl těžký zápas, protože proti soupeřům, kteří hrají pasivně se těžko prosazujeme přes střední pásmo. Ale musíme se s tím vypořádat. Lépe se nám daří proti útočně laděným týmům jako byla třeba Sparta. V závěrečné třetině jsme se díky přesilovkám dostali do vedení, které jsme potvrdili dalšími brankami.“

Richard Farda (Jihlava): „S naší hrou jsem celkem spokojen. Ve druhé třetině jsme měli pár dobrých šancí, které jsme však neproměnili, jeden gól nám neuznali a ve třetí třetině jsme prakticky polovinu času hráli ve čtyřech, což rozhodlo.“