8.1.2010
Redakce

Šestá výhra Eatonu v řadě! Pardubice si poradily i s Mladou Boleslaví

PARDUBICE — Hokejisté HC Eaton Pardubice dále pokračují ve vítězném tažení. Východočeši v utkání 38. kola porazili Mladou Boleslav 4:3 a nadále dotírají na čelo extraligové tabulky. Na branky Cetkovského a Starého sice hosté dokázali odpovědět, po Kolářově a Somíkově trefě nenašli síly na zvrat.

O2 extraliga, 38. kolo, pátek 8.1.2010, ČEZ Arena Pardubice

Mladá Boleslav

4:3
2:0, 2:2, 0:1
Branky a nahrávky: 4:56 Cetkovský (Somík), 15:35 Starý (Kolář I), 33:13 Kolář I (Starý, Koukal), 36:46 Somík (Jillson, Cetkovský) – 24:48 Handlovský (Vrbata), 26:13 Fabuš (Kracík, Macho), 59:40 Sýkora. Rozhodčí: Mikula, Šír – Gebauer, Lederer. Vyloučení: 5:7. Využití: 1:1. Diváci: 7840. Střely na branku: 40:28. Průběh utkání: 2:0, 2:2, 4:2, 4:3. Nejlepší hráči: Jan Starý – Peter Fabuš.
Dynamo Pardubice: Hašek – Píša, Kočí, Nakládal, Havíř, Jillson, Kolář II – P. Sýkora, Špirko, Pivko – Kolář I, Koukal, Starý – Pineault, Cetkovský, Somík – Bláha, Zohorna, Semorád. Trenéři: Václav Sýkora a Jan Votruba.
Mladá Boleslav: Valent – Kasík, Čížek, Frolo, Duben, Lehikoinen, Jiruš, Jindra – Sup, Král, Pabiška – Boháč, T. Sýkora, Bahenský – Macho, Kracík, Fabuš – Nouza, Vrbata, Handlovský – Gajovský. Trenéři: Vladimír Čermák a Jiří Šejba.

Pardubice si průběh první třetiny pohlídaly

Do zasněženého podvečera dorazila do Pardubic Mladá Boleslav. Tým kapitána Richarda Krále momentálně okupuje jedenáctou pozici a v této sezóně se již napevno usadil mezi extraligovými týmy. Do brankářské svatyně Eatonu nastoupil Dominik Hašek, naopak Martin Růžička, který bývá proti tomuto celku pravidelně nasazován zůstal na střídačce. Hosté nemohli vzhledem ke zranění nasadit Marka Schwarze, a tak dostal příležitost třiadvacetiletý Michal Valent.

Pardubice neponechaly nic náhodě a od první vteřiny neúnavně bušily do boleslavských vrat. Tlak si vynutila zejména Koukalova formace, kde Havířovi se Starým nechybělo k brance mnoho. V páté minutě upadl bek hostů na modré čáře a vstříc gólu vyšlápnul Pineault a ostře vypálil. Odražený puk sebral Jiří Cetkovský a nejprve si jej zpracoval nohou a poté ještě pošťouchl hokejkou. To neznamenalo nic jiného než vedení 1:0.

Hráči Bruslařského klubu poprvé zahrozili v polovině sedmé minuty, kdy objel branku Sýkora a nechal vyniknout Haškův beton. V zápětí poprvé úřadoval rozhodčí a první byl vyloučen hostující Čížek. Východočeši si vypracovali pouze střely Sýkory a Cetkovského. Ve 13. minutě se ke střele opět dostal agilní Sýkora, jehož přiklep z první orazítkoval tyčku.

V 16. minutě Eaton rozvinul v další přesilovce rychlý útok, při kterém ujížděl Kolář kolem levého mantinelu a naservíroval puk jako na stříbrném podnose napříč brankovištěm Janu Starému, jenž přehodil roztaženého Valenta. Ten byl ovšem proti výborně provedené pardubické kombinaci ponechán svými obránci osudu – 2:0.

Boleslav vyrovnala, ale přesto šla do kabin s dvougólovým mankem

Domácí dohrávali úvodní minutku druhé periody zvýhodněni o jednoho hráče v poli, avšak žádnou šanci si nevypracovali. Následně si zahráli i hosté přesilovou hru, ale podobně jako soupeř se do šance prakticky nedostali. To ovšem neplatilo pro hru pět na pět. Boleslavští snadno přešli do útočného pásma a Vrbata přihrál puk Lukáši Handlovskému, jenž z kruhu nachytal Haška střelou do horní poloviny klece – 2:1.

O minutu později byl za hrubost vyloučen Cetkovský a hosté opět udeřili. Rozestavěli své hráče v útočném pásmu a Peter Fabuš přelstil Haška střelou ke vzdálenější tyči. Vyrovnáno 2:2. V polovině večera dostali domácí dvojitou výhodu a to na minutu a půl. Druhý trest inkasovali hosté za nesportovní chování hráčů na střídačce.

I přes dvojnásobnou výhodu ovšem domácí vůbec nevystřelili na klec Valenta. Naopak. Všechny střely ztlumily bránící hráči. Ve 32. minutě Pardubice napadly rozehrávku hostů, puk získal Somík a najížděl osamocen na Valenta. Ten si však na jeho švih počkal a hbitým máchnutím lapačkou udržel remízový stav. Alespoň do času 33:13, kdy Eaton přeci jen skóroval. V přečíslení nejprve plánoval vystřelit Starý, ale kotouč mu ujel z čepele hole. Následně do něj šťouchl Jan Kolář a rozjásal tribuny – 3:2.

Nepozornost obrany hostů byla k vidění ve 37. minutě, kdy nechali Somíka zcela volného před Valentem. Jillson nastřelil puk od modré směrem na bránu, kde hlídkoval Radovan Somík, a svůj návrat do sestavy oslavil rychlou tečí – 4:2. Minutu a půl před koncem třetiny mohla Boleslav snížit. Nakládal ztratil hokejku, ale Kasík svou příležitost nevyužil.

Hosté již nevyrovnali, ale dostali se na dostřel

Hosté vstoupili do třetího dějství s touhou zlomit nepříznivě se pro ně vyvíjející střetnutí. Ale první zahrozil Eaton při kombinaci Cetkového a Somíka, první jmenovaný ale nemířil přesně. Ve 45. minutě putoval za katr Vrbata a Eaton si opět najížděl do slibných šancí. Největší z nich spálili Starý při svém nájezdu zleva a Koukal tečující mimo klec.

Na druhé straně mohl pohnout gólovým lístkem Kracík, ale Hašek scvakl betony včas. Poté Východočeši zahájili několika minutové obléhání pokladnice hostů, ale další branku se jim vsítit nepodařilo. Osm minut před koncem třetí třetiny se po vyhraném vhazovaní dostal k puku Král, ale jeho střela našla připraveného Haška a následný objezd brány už nikam nevedl.

V 55. minutě byla k vidění hra čtyři na čtyři. Více místa na ledě přineslo dalekonosnou střelu Sýkory, kterou Valent sice ztlumil mezi betony, ale jistý si rozhodně nebyl a pohledem za sebe zkontroloval, zda-li mu puk nepropadl. Nakonec ještě padla branka. Špirkovu nepovedenou přihrávku zachytil Tomáš Sýkora a bekhendem trefil síť – 4:3. I přesto Eaton získal další tři body do tabulky a pojistil si druhé místo.

Václav Sýkora (HC Eaton Pardubice): „Začátek jsme neměli špatný. V prvních střídáních jsme si vytvořili hodně šancí. Vytěžili jsme jeden gól a postupem času druhý. To nás ukolíbalo a hráli jsme s pocitem, že se nemůže nic stát, což se projevilo hlavně v začátku druhé třetiny. Byli jsme potrestáni vyrovnáním. Pak jsme zase přidali a znovu odskočili do dvoubrankového vedení. Soupeř se stejně nevzdal, vedení o dva góly v hokeji až tak moc neznamená. Výsledek se nám dařilo držet až do závěru, kdy jsme po vlastní chybě v obranném pásmu inkasovali. Naštěstí to bylo dvacet vteřin před koncem. Celkově jsme dnes hráli příliš složitě.“

Vladimír Čermák (BK Mladá Boleslav): „Do zápasu jsme vstoupili velice špatně, inkasovali jsme branky po individuálních chybách. Zlepšenou hrou ve druhé třetině jsme se vrátili do zápasu, ale bohužel opět individuální chyby nás opět srazily dolů. Zkusili jsme to ještě ve třetí třetině, ale čas byl proti nám.“