2.12.2011
Sanny Muharem

Pardubice vyrovnaly dvoubrankové manko, nakonec smolně prohrály

OSTRAVA — V rámci sedmadvacátého kola nejvyšší tuzemské soutěže se Pardubice vydaly do Ostravy. Východočeši se dokonce v úvodu utkání dostali do vedení. Nervydrásající duel však nakonec ovládli domácí, kteří rozhodli o svém vítězství 4:3 až deset vteřin před koncem.

Tipsport extraliga, 27. kolo, pátek 2.12.2011, ČEZ Aréna

Vítkovice

Dynamo Pardubice

4:3
2:1, 1:1, 1:1
Branky a nahrávky: 9:35 Klimek (Strapáč, Šedivý), 17:36 J. Káňa (Burger, Šedivý), 32:09 Kudělka (Šedivý), 59:50 J. Káňa (Burger, Szturc) – 7:15 Buchtele (Kousal, Sičák), 37:59 Sičák (Zohorna, Radil), 40:38 Bartek (Starý). Rozhodčí: Hradil, Minář – Gebauer, Lederer. Vyloučení: 5:6. Využití: 2:2. Diváci: 4071. Střely na branku: 35:32. Průběh utkání: 0:1, 3:1, 3:3, 4:3. Nejlepší hráči: Ondrej Šedivý – Vladimír Sičák.
Vítkovice: Málek – Rehák, Sloboda, Punčochář, Ovčačík, Voráček, Kudělka, Bartoň – T. Káňa, Húževka, Štefanka – Šedivý, Burger, J. Káňa – Pohl, Hruška, Klimek – Szturc, Strapáč, Walker. Trenéři: Mojmír Trličík a Zdeněk Moták.
Dynamo Pardubice: Růžička – Píša, Kočí, Sičák, Borer, Kolář II, Benák – Kolář I, Koukal, Starý – Bartek, Kousal, Buchtele – Radil, Nahodil, Zohorna. Trenéři: Pavel Hynek a Ladislav Lubina.

Komentář

Východočeši se do Ostravy vydali bez Elkinse a zraněného Somíka s Rákosem, hráli na tři kompletní formace. Za domácí naopak do utkání nezasáhl kapitán Viktor Ujčík.

Pardubice se ujaly vedení, přesto šly do kabiny za nepříznivého stavu

Pardubická defenzíva musela hned v úvodu utkání řešit první peripetie před vlastní brankou. Martin Růžička se totiž rozhodl dojet si pro puk ven z brány. To se mu nepodařilo a kotouč se dostal k domácím forvardům, na které zívala prázdná branka. Z celé situace byli však zaskočeni a nedokázali dopravit kotouč do klece Východočechů.

První vážnější pardubická šance v 8. minutě znamenala na opačné straně kluziště gól. Skulinku v domácí rozehrávce využil Robert Kousel, jenž pohotově našel najíždějícího Jana Buchteleho. Druhý jmenovaný si zpracoval kotouč a zamířil přímo do horního růžku Málkovy klece – 1:0.

Na vyrovnání ale vítkovická ČEZ Aréna nečekala dlouho. Nabízenou početní výhodu totiž Vítkovičtí dokázali náležitě zužitkovat. Z velkého závaru před brankovištěm hostujícího celku se puk dostal až na hůl volného Lukáše Klimka, který pohotově poslal černou pryž za Růžičku – 1:1.

Poté následovala klidnější pasáž hry, ve které se Pardubičtí snažili ohrozit domácí bránu. Až na pár střel se jim nic zajímavého vymyslet nepodařilo.

Když už se pomalu zdálo, že do kabin se půjde za nerozhodného stavu, Vítkovice udeřily. Jiří Burger se nikterak neukvapil, zvedl hlavu a precizně vybídl ke skórování Jana Káňu, ten z první zamířil mezi betony Martina Růžičky – 1:2. Ve zbývajícím čase se ještě východočeští hokejisté snažili odpovědět, veškerou snahu jim překazil Roman Málek.

Obě mužstva udeřila v přesilovkách

Na začátku druhého dějství dostaly Vítkovice možnost přesilové hry. Ta se jim však v žádném případě nepovedla. Po chvilce si oba celky role vyměnily a Pardubičtí byli daleko aktivnější. Jan Starý projel přes modrou čáru jako nůž máslem a střelou zápěstím zazvonil na tyčku!

V další pasáži hry nechtěl ani jeden z celků udělat chybu. Střely pardubického Koláře I. a domácího Štefanky rozhodně gólové parametry neměly.

Vzrušení přišlo až poté, co se zápas přelil do své druhé poloviny. V početní výhodě doputoval puk až na modrou čáru k Tomáši Kudělkovi a ten propálil vše, co mu stálo v cestě – 1:3. Nutno podotknout, že pardubický muž v masce Martin Růžička toho mnoho neviděl.

Pardubice to ale nezabalily a dočkaly se snížení! Druhá část se nesla v režii přesilových her a právě z té hosté skórovali. Vladimír Sičák si najel na střed a taktéž od modré čáry vystřelil. Jeho nenápadný pokus doplachtil až do vítkovické sítě – 2:3.

Pardubice dokázaly vyrovnat, přesto nezískaly ani bod

Ještě ani pořádně nezačala poslední dvacetiminutovka a rázem bylo vyrovnáno! Domácí Štefanka si šel zchladit hlavu k trestoměřičům a Pardubice srovnaly výsledek. Jan Starý pelášil po levé straně, odkud také vyslal svůj pokus, který Roman Málek vyrazil přímo před Martina Bartka. Bartek měl před sebou lehký úkol, když poslal kotouč do odkryté klece – 3:3.

Vítkovice se ve 48. minutě mohly dostat zpátky do vedení. Denis Rehák se prezentoval tvrdou ranou z mezikruží, ale pardubický strážce svatyně se blýskl efektním zákrokem. O malou chviličku později před hostující brankou operoval Jan Káňa, ale znovu byl na svém místě Růžička.

Svěřenci trenéra Ladislava Lubiny poté zamkli svého soka v útočné třetině. Tam se jim podařilo kroužit od rohu k rohu a Roman Málek měl co dělat, aby nemusel lovit kotouč ze své sítě. Následně se na ledové ploše ocitl Punčochář a s bolestivou grimasou odjel na střídačku.

Necelé čtyři minuty před koncem základní hrací doby vyslal ze své hole tvrdou pumelici Jan Starý, která se odrazila od masky Málka do horní konstrukce branky. Rozhodčí si ještě vyžádal video, ale následně posoudil, že se o gól nejednalo.

Vše nasvědčovalo tomu, že zápas dospěje do prodloužení. Opak byl však pravdou. Vítkovičtí se natlačili před branku Pardubic a silou vůle dotlačili puk za brankovou čáru. Ve velkém závaru se totiž nejlépe zorientoval Jan Káňa – 4:3. Něco podobného se povedlo v minulém vzájemném střetnutí i Pardubicím, a tak jim to hokejisté z Ostravy oplatili stejnou mincí.

Pardubice si poté ještě vyžádaly oddechový čas a zkusily to v šesti. Vyrovnaní ale nepřišlo, a tak odjíždějí na východ Čech s prázdnou.

Ohlasy po utkání

Zdeněk Moták (HC Vítkovice Steel): „První dvě třetiny jsme byli o slzu lepší, po vyrovnávacím gólu na 3:3 jsme se dostali pod tlak. Poslední dvě minuty nás soupeř hodně tlačil a bylo vidět, že jsme už hodně unavení. Nakonec se nám podařil jeden protiútok a byl z toho gól. Tři body jsou pro nás výborné.“

Ladislav Lubina (HC ČSOB Pojišťovna Pardubice): „Utkání se nám hodnotí hůře. Za dnešní výkon jsme si bod zasloužili. Bohužel deset vteřin před koncem jsme o něj přišli. O to větší škoda, že jsme jen chvíli předtím neproměnili velkou šanci. Jsme velice, velice smutní.“