24.2.2012
Vladimír Jícha, Jan Hrabal

Pardubice sice v Plzni prohrály, ale i tak mají jistotu první čtyřky

PLZEŇ — Třetí porážku v řadě si připsali hokejisté HC ČSOB Pojišťovna Pardubice. Východočeši prohráli v předposledním kole základní části na ledě Plzně 1:4. Jediný gól hostí vstřelil Radovan Somík. Přes nezdar v plzeňské ČEZ Areně mají Pardubice, že základní část dokončí nejhůře na čtvrtém místě a do čtvrtfinále play off vstoupí domácím dvojzápasem.

Tipsport extraliga, 51. kolo, pátek 24.2.2012, ČEZ Aréna

Plzeň

4:1
2:0, 2:1, 0:0
Branky a nahrávky: 9:12 Johnson (Kratěna, Vlasák), 10:08 Lev (Růžička), 27:42 Kovář (Lev), 33:51 Lev (Duda, Kovář) – 26:01 Somík (Zohorna, Markovič). Rozhodčí: Hradil, Kalivoda – Bejček, Charvát. Vyloučení: 4:6, navíc Stránský 5 minut a osobní trest do konce utkání, Dvořák 10 minut osobní trest – Benák 5 minut a osobní trest do konce utkání. Využití: 2:0. Diváci: 5812. Střely na branku: 33:27. Průběh utkání: 2:0, 2:1, 4:1. Nejlepší hráči: Jakub Lev – Casey Borer.
Plzeň: Svoboda – Vykoukal, Jeřábek, Růžička, Kaberle, Marušák, St. Pierre, Frolo – Kratěna, Martin Straka, Vlasák – Duda, Kovář, Lev – Dvořák, Havlíček, Johnson – Stránský, Heřman, Pitule, od 32. navíc Mrňa. Trenéři: Marian Jelínek, Milan Razým a Michal Straka.
Dynamo Pardubice: Salfický (20:00 Růžička) – Píša, Kočí, Borer, Havíř, Benák, Kolář II, Drtina – Kolář I, Koukal, Starý – Markovič, Nahodil, Somík – Radil, Kousal, Nosek – Cetkovský, Zohorna, Rákos. Trenéři: Pavel Hynek a Ladislav Lubina.

Do pardubické sestavy se v dnešním utkání vrátil obránce Aleš Píša, ten si odpykal třízápasový trest za faul v utkání v Mladé Boleslavi. V brance Východočechů dostal přednost Dušan Salfický, ten v ní ale vydržel pouze první třetinu.

Plzeň utekla do dvoubrankového trháku

Domácí začali obrovskou šancí, kterou připravil Straka Kratěnovi. Ten však přihrávku od zadního mantinelu před odkrytou branku nasměroval pouze do betonu Salfického. I hosté si vytvořili nějaké příležitosti, ale jinak se hrálo spíše opatrně.

Další velkou šanci měl až na konci šesté minuty kapitán Straka, který střílel z prostoru mezi kruhy. Salfický ale jeho pokus vyrazil. Za hosty kontroval bekhendovým pokusem Somík, puk z jeho čepele však našel Svoboda v lapačce. Na konci 9. minuty se poprvé vylučovalo a Kolářův faul na Stránského domácí bleskově potrestali. Kratěna nabil zpoza branky Johnsonovi a ten zamířil přesně nad Salfického lapačku – 1:0.

Další gól v pardubické síti na sebe nenechal dlouho čekat. Ve středním pásmu se rozjel Lev a na modré zápěstím nahodil puk na Salfického. Ten se k překvapení všech odrazil od tyčky a skončil za zády pardubického gólmana – 2:0.

Ve 12. minutě to mohlo s hosty vypadat ještě hůř. Kovář se se štěstím prokličkoval až před branku, na Salfického však finta s naznačením objetí branky nefungovala. V 15. minutě hráli domácí po Píšově faulu další přesilovku. Straka nabil po modré Marušákovi, který propálil Salfického. Gól však k velké nelibosti domácích fanoušků nebyl uznán pro postavení útočícího hráče v brankovišti.

Poté však hosté opět faulovali a Zohorna poslal svůj tým na více než minutu do tří. Od modré pálil Vykoukal, ale Salfický jeho střelu lapil. Po další střele Vykouala vyrazil Salfický puk pouze ke Strakovi, ten však dorážkou minul odkrytou branku a u druhé tyčky to samé předvedl Vlasák. Domácí tak svoji velkou šanci nevyužili.

Minutu a půl před koncem první třetiny mohl vrátit hosty po chybě Johnsona zpátky do hry Radil, puk ale i díky faulu Frola za Svobodova záda nedostal. Hostům se následná přesilovka vůbec nevedla, v první třetině se gólově neprosadili.

Martin Růžička vystřídal Dušana Salfického

I ve druhé třetině měli domácí navrch. Další velkou šanci vymyslel zpoza branky Straka. Ale Martin Růžička se proti Kratěnovi vyznamenal. Jako blesk z čistého nebe pak přišla velká šance Havíře, který se objevil sám mezi kruhy. Puk ale napálil pouze do Svobodových betonů.

Najednou se začal hrát otevřený hokej a na obou stranách bylo k vidění několik velkých šancí. Do brejku se po sérii plzeňských pokusů dostal Somík, nahrál na pravou stranu Zohornovi a ten zakončil přesně nad ležícího Svobodu – 2:1.

Vyrovnání měl poté na hokejce Radil, ale puk mu před odkrytou brankou sjel z čepele. Krátké herní probuzení hostů však nemělo dlouhé trvání. Z rohu si až mezi kruhy vybruslil Lev, a jeho střelu dorazil za Růžičku Kovář – 3:1.

Třetí branka přinesla do hry domácích opět klid. Jenže ti se už příliš dopředu nehrnuli. Velkou šanci tak bylo vidět až ve 33. minutě, kdy se k dorážce z bezprostřední blízkosti dostal Kolář. Svoboda byl ale pozorný. Domácí kontrovali tutovkou Kratěny, který mohl sám před Růžičkou zakončit. To mu ale znemožnil sekáním obránce Benák, který za svůj zákrok vyfasoval pětiminutový trest. Ten rychle potrestal svým druhým gólem v zápase Lev, když se zblízka trefil přesně bekhendem – 4:1.

Další gól měl na hokejce po pěkné kombinaci Johnson, ale hlavní sudí po poradě s kolegou u videa branku neuznal. Z pravého kruhu pak pálil po křížné přihrávce Duda těsně nad. Při další velké šanci Plzně se puk Lvovi zamotal pod brusle.V závěru druhé třetiny ještě mohl korigovat za hosty Somík, ale Svoboda byl i tentokrát pozorný.

Plzeň si výhru nenechala vzít

Pokud někdo očekával ve třetí třetině tlak Pardubic a snahu o vyrovnání, byl rozhodně zklamaný. Hosté se prakticky k ničemu nedostali. Naopak blízko hattricku byl ve 45. minutě Lev, který nejprve z dobré pozice minul branku a poté po přihrávce Kováře, nedokázal najít mezeru mezi Růžičkovými betony. V přesilovce ve 47. minutě měl dvě velké šance Kratěna. Poprvé ale minul branku a podruhé promáchl před odkrytou brankou prudkou přihrávku.

Další dvě velké šance na zkompletování hattricku měl poté Lev. Nejprve volil místo střely v dobré pozici ještě přihrávku, podruhé jeho teč skončila těsně vedle tyčky. Také hosté zahrozili. Po zmatcích v plzeňské obranné třetině vylekal Svobodu pořádně Borer, který střelou od modré rozezvonil tyčku

V 53. minutě se již někteří diváci radovali z gólu, ale Kovář z ostrého úhlu místo odkryté branky trefil pouze boční síťku. Emoce poté vzbudil souboj Koukala a Heřmana a na ledě se začalo jiskřit. Po předchozí pošťuchované již domácí hráli v oslabení, když sudí ocenili Stránského tvrdý zákrok u mantinelu na pět minut.

Hosté tak získali na téměř minutu a půl dvojnásobnou přesilovku. Pardubičtí se ale do žádné vyložené šance nedostali. Až v 57. minutě se při pardubické přesilovce v dobré pozici ocitl Radil. Gólman Svoboda však jeho pokus vytěsnil. Další komplikace způsobil svým faulem Plzni Růžička. Hosté tak získali plné dvě minuty dvojnásobné výhody. Jenže kromě několika zoufalých pokusů od modré Pardubičtí nic nevymysleli.

Pardubice v Plzni nebodovaly, i tak ale mají po dnešku jistotu umístění v elitní čtyřce po základní části. České Budějovice totiž prohrály v základní hrací době ve Zlíně, a tak skončí páté. Naopak Liberec získal bod na ledě Kladna, Východočeši k definitivě umístění na třetí pozice potřebují nejméně bod v nedělní derniéře základní části s Litvínovem.

Michal Straka (HC Plzeň 1929): „Chtěli jsme se po třech porážkách soustředit na obranu středního pásma. Po dvě třetiny se nám to dařilo. Jen prvních deset minut druhé třetiny jsme začali propadat a Pardubice měly dvě přečíslení a z jednoho skórovaly. Jsme rádi, že jsme po těch prohrách doma zase zabrali a vyhráli. Hodně nám pomohl návrat Tomáš Vlasáka při přesilovkách. Nesmí se nám ale stávat být dvakrát ve třech v posledních pěti minutách zápasu. To je špatná vizitka pro play off. Musíme změnit myšlení v hlavách hráčů, aby v tak důležitých chvílích nefaulovali. Hanzlík s Pletkou nenastoupili kvůli zranění v horní části těla. Věříme, že budou brzy v pořádku.“

Pavel Hynek (HC ČSOB Pojišťovna Pardubice): „Utkání se mi hodnotí těžce. První třetina byla od nás hodně špatná. Byli jsme těžkopádní a špatně jsme se pohybovali. Inkasovali jsme z přesilovky a pak rychle i laciný druhý gól. Ten padá na vrub Salfickému. Stává se to a každý má na to nárok. Od druhé třetiny jsme se rozhodli pro změnu a nasadili Růžičku. To patří k hokeji. Poté jsme se zvedli v nasazení i pohybu. Dali jsme gól, ale domácí rychle zvýšili na 3:1. Od tohoto stavu soupeř ovládal hru a dovedl utkání do vítězného konce. Plzni můžu jen pogratulovat.“