25.11.2009
Michal Vilím, Jan Hrabal

Olbřímí vůle lazaretu! Vybrakovaný Eaton doslova udolal Zlín

PARDUBICE — Tak tyhle body se fakt počítají! Bez šesti opor dokázali hokejisté HC Eaton Pardubice porazit poprvé v sezoně Zlín 4:3. Oslabený Eaton předvedl ohromnou snahu vyhrát a to se povedlo! Východočeši tak opět slibně atakují čelo extraligové tabulky, kde dostihli Vítkovice.

O2 extraliga, 27. kolo, středa 25.11.2009, ČEZ Arena Pardubice

Berani Zlín

4:3
2:0, 2:3, 0:0
Branky a nahrávky: 8:06 Somík (Cetkovský, Zohorna), 16:26 Pineault (Pivko), 27:33 Kolář II (Koukal), 37:49 Koukal (Píša, Starý) – 23:13 Linhart (Leška, Hamrlík), 33:53 Hamrlík (Leška), 34:06 Čech (Balán). Rozhodčí: Homola, Jeřábek – Jindra, Kreuzer. Vyloučení: 5:5. Využití: 2:0. Diváci: 7954. Střely na branku: 26:32. Průběh utkání: 2:0, 2:1, 3:1, 3:3, 4:3. Nejlepší hráči: Petr Koukal – Martin Hamrlík.
Dynamo Pardubice: Růžička – Píša, Kočí, Kolář II, Havíř, Jillson, MacKenzie – Cetkovský, Zohorna, Somík – Koukal, Starý, Buchtele – Pineault, Pivko, Kousal – od 29. navíc Radil. Trenéři: Václav Sýkora a Jan Votruba.
Berani Zlín: Sedláček (16:26 Štůrala) – Hamrlík, Linhart, Nosek, Lučka, Bořuta, Kučný, Míka, Švrček – Balaštík, Leška, Köhler – Důras, Záhorovský, Ondráček – Kubiš, Roman Vlach, Sivák – Finsterle, Balán, F. Čech. Trenéři: Zdeněk Venera, Rostislav Vlach a Richard Hrazdíra.

U dvou gólů Eatonu musel třikrát rozhodovat videorozhodčí

V oslabené sestavě nastoupil Eaton k prvnímu utkání druhé poloviny extraligy ledního hokeje. V absencemi zmítaném mužstvu nastoupil mimo jiné Tomáš Zohorna v centru první formace. Východočeši si navíc přáli poprvé letos porazit berany ze Zlína, ovšem první šanci musel do své výstroje ukrýt domácí brankář Růžička, jehož ohrozil Kubiš.

Hosté navíc dostali hned v páté minutě výhodu přesilovky čtyři proti třem a to na necelé dvě minuty. Východočeši ovšem své oslabení odehráli s bravurou a čtyřikrát zhatili ladnou kombinaci hostů, a tak se skóre nezměnilo. V osmé minutě byl čtyřminutovým trestem oceněn zákrok Záhorovského a Zlínští opět uplatnili svou typickou zdržovací taktiku vedenou trenérem Venerou.

Ta jim ovšem nebyla nic platná, protože Radovan Somík před brankovištěm ztlumil letící kotouč a následně jej poslal do branky Zlína – 1:0. Nic na této akci nezměnilo ani dvojí zkoumání videorozhodčím na přání trenéra Venery. Somík tak potvrdil vynikající formu, ve které se aktuálně nachází.

V 10. minutě si lehce obhodil beka hostů Zohorna, ale jeho akci pokazil až zákrok betony realizovaný Sedláčkem. Další akce skončily obvykle v zahuštěném středním pásmu. Výjimkou byla střela Bořuty od modré, kde odražený kotouč našel ve středním pásmu Adam Pinealut a excelentním sólem zakončeným bekhendovou střelou vyhnal Sedláčka z branky – 2:0. Akci musel znovu potvrdit až videorozhodčí.

Vystřídavší Štůrala mohl inkasovat ihned v prvních vteřinách svého pobytu na ledě. Ale branku Eatonu neuznal sudí pro předchozí faul vysokou holí obránce Kočího. Avšak oslabení sehráli domácí výborně.

Eaton promrhal vedení, přesto nakonec vyšel z přestřelky vítězně

Do druhého dějství vstoupily Pardubice v dohrávané převaze jednoho hráče v poli trvající minutu a půl. Štůrala sice dostal zabrat švihem Píši nebo projektilem Havíře, ale odolal. Ovšem chybu v rozehrávce domácí obrany potrestal odraz Leškovy střely od mantinelu za Růžičkovou brankou přímo na druhou stranu, kde stál zcela nehlídaný Tomáš Linhart, jenž snížil na 2:1.

Další zlínskou šanci měl na svědomí Sivák, který ovšem v ideální pozici nezakončil přesně. Na druhé straně mohl naopak posunout gólový lístek kupředu Starý po pěkné příhře od kapitána Koukala. Ve 26. minutě byl za katr odeslán hostující Čech a strážce zlínské klece se musel pořádně zapotit při střele Píši od modré a následných dorážkách červenobílých.

K pohybu na světelném panelu došlo ale v čase 27:33, kdy se po vyhraném Koukalově vhazování dostal puk k obránci Janu Kolářovi, který nelenil a propálil vše co mu stálo v cestě. Gólman Štůrala nemohl přes hradbu těl nic vidět – 3:1. Ovšem Zlín mohl ve 33. minutě opět snížit. Po chybě v rozehrávce mezi Zohornou a Somíkem se dostal do ideální pozice mezi kruhy hostující Balán a jeho blafák mohl zastavit už jen Růžička. Stalo se tak.

A ke snížení přece došlo a to ještě v téže minutě! Brankář Růžička se nechal nachytat na švestkách střelou Martina Hamrlíka ze středního pásma, jež mu propadla do klece – 3:2. A aby toho nebylo málo, tak o 13 vteřin déle bylo srovnáno na 3:3! Balán nahrál velmi pěkně od zadního mantinelu na hůl Filipa Čecha, jenž poslal kotouč přesnou střelou za Růžičku.

Následně mohl skórovat Köhler. Domácí brankář ovšem proti němu vytasil dva skvělé zákroky a zázračně jeho střely lapil, Köhlerovi přitom stačilo jen trefit volné místo nad betonem. Ke konci třetiny se utkání zvrhlo v přestřelku. Eaton šel opět do vedení v čase 37:49. Píša napřáhnul na modré a dráhu kotouče změnil před Štůralou hbitou tečí Petr Koukal – 4:3.

Pardubice již velké drama nepřipustily

Do třetí třetiny vstoupili domácí s odhodláním udržet příznivý stav. Ve 42. minutě byl ovšem potřetí v utkání vyloučen Pivko a Leškova přesilovková formace mohla vyrovnat, když si Píša málem srazil puk do vlastní branky. Pardubice se ale ubránily zlínské dvouminutové ofenzívě, kterou odehrála celou jejich první formace.

Zlínští navyšovali útočné obrátky. A velké závary před pardubickou brankou pokračovaly. Růžička v nich ovšem s vypětím všech sil obstál. Situace ale byla více než vážná, zejména při střelách Kubiše, Míky nebo Hamrlíka. Na straně pardubických mohl rozvlnit síť dnes velmi útočně laděný bek Píša. V 51. minutě zachránil hosty od další branky Štůrala, když chytil střelu Zohorny v přečíslení dva na jednoho.

Trenér domácích Sýkora si musel poradit s nasazováním pouze třech útočných formací, oproti čtyřem zlínským. Na ledě to ale nebylo znát. V 52. minutě si mezi kruhy najel Zohorna, ale jeho střelu gólman Zlína vyrazil. O tři minuty později musel vytasit tygří skok Růžička proti střele Lešky, která vyplynula z převahy, jenž měl Zlín v těchto minutách.

Po následném vhazování vypíchnul kotouč hostující obraně agilní Somík a pelášil na Štůralu. Ten se ovšem zaskočit nenechal a klidným zákrokem podržel svůj tým. V poslední minutě si Zlín vybral oddechový čas a odhodlal se ke hře bez brankáře, avšak to mu sledovaný efekt nepřineslo. V Pardubicích tak zůstaly všechny tři body.

Jan Votruba (HC Eaton Pardubice): „Všichni jste viděli, s kolika jsme dneska hráli hráči. V podstatě jsme dnes měnili třikrát sestavu, protože nám kluci neustále odpadávají. Buď jsou zranění nebo mají chřipku. Začátek nám vyšel. Hráli jsme dobře ve středním pásmu a přesilovky. Bohužel v druhé třetině jsme se dopustili několika chyb a začali hrát lehkovážně. Soupeř se zlepšil, napadal nás do hloubky. Ve třetí třetině nám docházely síly, ale obrovskou houževnatostí a vůlí jsme zápas vybojovali.“

Rostislav Vlach (PSG Zlín): „Utkání jsme začali špatně. Možná to bylo i tím, že jsme posldní zápas nehráli v neděli, ale v pátek. Pak jsme zredukovali sestavu na tři útoky, vytvořili si množství šancí, ale nedotáhli to do konce. Myslím si, že alespoň bod jsme si zasloužili.“