8.4.2010

Eaton zdolal Liberec i počtvrté a veze do Pardubic finále!

LIBEREC — Povedlo se! Hokejisté HC Eaton Pardubice si po třech letech zahrají o extraligový titul. Východočeši dokázali vyhrát i ve druhém utkání na liberecké půdě. Dva góly Eatonu vstřelil Petr Sýkora, další přidali Libor Pivko a Aleš Píša.

O2 extraliga, SF4, čtvrtek 8.4.2010, Tipsport arena

Bílí Tygři Liberec

1:4
0:0, 0:2, 1:2
Branky a nahrávky: 40:56 Klimenta (Plodek, Čakajík) – 24:24 Pivko (Sýkora, Kočí), 26:46 Sýkora (Kočí), 58:03 Sýkora (Pivko, Píša), 58:56 Píša (Somík). Rozhodčí: Fraňo, Šír – Gebauer, Lederer. Vyloučení: 4:7, navíc Kolář I (Pardubice) 10 minut osobní trest. Bez využití. V oslabení: 0:1. Diváci: 7500 (vyprodáno). Střely na branku: 29:29. Průběh utkání: 0:2, 1:2, 1:4. Nejlepší hráči: Tomáš Klimenta – Petr Sýkora. Konečný stav série: 0:4.
Bílí Tygři Liberec: Leinonen – Hunkes, Výtisk, Moravec, Čakajík, Derner, Rýgl, Holub – Klimenta, Nedvěd, Nedorost – Bartovič, Podkonický, Vantuch – Ondřej, Blatný, Plodek – Špaček, Dušek, Víšek – Kica. Trenéři: Jiří Kalous, Filip Pešán a Miroslav Kapoun.
Dynamo Pardubice: Hašek – Nakládal, Havíř, Jillson, Kolář II, Píša, Kočí, Mitchell, MacKenzie – Kolář I, Koukal, Rákos – Špirko, Pineault, Somík – P. Sýkora, Zohorna, Pivko – Kousal, Cetkovský, Buchtele. Trenéři: Václav Sýkora a Jan Votruba.

Pardubičtí hokejisté museli v dnešním utkání oželet svého střelce Jana Starého, kterého do hry nepustilo zranění, na liberecké straně zase chyběl Radek Matějovský. Poprvé v této sérii nastoupil do liberecké branky Tero Leinonen.

Docela klidný hokej v počátku branku nepřinesl

Východočeši nastoupili do zápasu opatrně, nechtěli inkasovat, jejich záměrem bylo co nejdéle držet vyrovnaný stav. Ten odolal po první šanci Liberce, kterou přinesla 3. minuta. Mezi kruhy si najel Václav Nedorost, ale netrefil přesně.

Pardubice měly zajímavou příležitost o tři minuty později. Tomáš Zohorna si najel do zakončení, střelou švihem vypálil a Leinonen vytěsnil puk nad sebe. Chvíli na to si zahrál Eaton první přesilovku, Moravcovo hákování ale Východočeši nepotrestali. Během této početní převahy došlo ke strkanici mezi Holubem a Rákosem, do sporů před sebou se zapojil i gólman Bílých Tygrů. Rozhodčí však tresty pokrátili.

V závěru první třetiny se Pardubice musely bránit dvěma oslabením, Rákosovo podražení přineslo velkou šanci Milanu Bartovičovi, liberecký expres ujel do úniku, skvělý gólman Hašek jej ale přesunem k tyči vychytal. Slovenský forvard pak odjel na střídačku a ihned si vyměnil hokejku.

Libor Pivko a Petr Sýkora poslaly Eaton do vedení

Prostřední dějství začalo dohrávanou početní nevýhodou pro Eaton, Bílí Tygři ale nedokázali potrestat MacKenzieho podražení v čase 19:15.

A tak udeřil hostující tým. A rovnou dvakrát! Nejprve se po Sýkorově přihrávce parádně trefil pod víko Libor Pivko – 0:1. Ten se gólově prosadil poprvé po olympijské přestávce.

O dvě a půl minuty vedl Eaton již o dva góly. Svou sedmou branku v letošním play off vstřelil Petr Sýkora – 0:2.

Pardubice dostaly soupeře přesně tam, kam potřebovaly. Aktivní hrou mu nedovolily dostat Haškovo království pod tlak, naopak samy vysílaly nebezpečné kotouče na libereckou branku.

Klimenta snížil, nastalo peklo. Eaton ale odolal a Sýkora s Píšou pak trefili finále!

Plány držet co nejdéle dvoubrankové vedení roztrhal hned v úvodu třetí třetiny Tomáš Klimenta. Ten v čase 40:56 snížil na rozdíl jediné branky, což probudilo ztuhlé ochozy liberecké Tipsport areny – 1:2.

Liberec pak vrhl veškeré síly do útoku. Pardubická obrana jen ztuha odolávala jeho akcím. Východočeši se drželi zuby nehty, odolali i dvěma přesilovkám Bílých Tygrů. Čas hrál proti oběma: Pardubicím utíkal pomalu, Liberci zase moc rychle.

Od času 57:43 hrál po oddechovém času domácí tým bez brankáře, jenže naděje trvala domácím jen dvacet sekund. Libor Pivko dostal puk z pásma, nahrál jej Petru Sýkorovi a ten devátým gólem v devíti zápasech play off trefil vysněné finále HC Eaton Pardubice! To podepsal Aleš Píša o chvíli později, když se trefil přes celé hřiště – 1:4.

Jiří Kalous (Bílí Tygři Liberec): „Chtěli jsme vrátit sérii do Pardubic, bohužel se to nepovedlo. Odevzdali jsme maximum, bojovali jsme, ale Pardubice byly nad naše síly a zaslouženě zvítězily. Týmu chci poděkovat za bojovnost, že to neodevzdal. Hráči bojovali a rvali se do poslední minuty, ale bohužel už nám nebylo přáno.“

Jan Votruba (HC Eaton Pardubice): „Věděli jsme, že domácí v tom výkonu udělají všechno pro to, aby se před domácím publikem neloučili a jeli na další zápas do Pardubic. Připravovali jsme se na jejich drtivý tlak a forčeking, ale druhá věc je to realizovat. První třetina nebyla podle našich představ, dlouho jsme v některých fázích předržovali puky za bránou nebo v naší třetině, Liberec nám je odebíral a samozřejmě se dostával do velkého tlaku. Ve druhé třetině jsme to zlepšili, dali jsme jsme dva góly a měli jsme ještě další dvě vyložené šance. Byla škoda, že jsme je neproměnili. Třetí třetinu jsme začali lehkovážně, dostali jsme gól a do šesté sedmé minuty to bylo hotové peklo od domácího týmu. Držel nás Dominik Hašek, který podal fantastický výkon. V závěru jsme hráli skvěle, dali jsme další dva góly. Podali jsme kolektivní a obětavý výkon, je to skvělé postoupit do finále.“