18.4.2010
Michal Vilím, Jan Hrabal

Dominik Hašek vychytal nulu, Eaton vyhrál i podruhé a trhl rekord!

PARDUBICE — Tak to se žádnému týmu ještě nepovedlo! Hokejisté HC Eaton Pardubice vyhráli desátý zápas v play off v řadě, čímž překonali rekord Sparty Praha ze sezony 1999/2000. Ve druhém finálovém utkání Pardubice zdolaly Vítkovice 1:0. Jediný gól vsítil Daniel Rákos, třetí nulu v play off vychytal Dominik Hašek.

O2 extraliga, F2, neděle 18.4.2010, ČEZ Arena Pardubice

Dynamo Pardubice

Vítkovice

1:0
0:0, 1:0, 0:0
Branka a nahrávka: 23:35 Rákos (Koukal). Rozhodčí: Hodek, Šindler – Bádal, Pouzar. Vyloučení: 6:5, navíc Cetkovský – Štefanka oba 5 minut a osobní trest do konce utkání. Bez využití. Diváci: 10 194 (vyprodáno). Střely na branku: 35:25. Průběh utkání: 1:0. Nejlepší hráči: Dominik Hašek – Jakub Štěpánek. Stav série: 2:0.
Dynamo Pardubice: Hašek – Nakládal, Havíř, Jillson, Kolář II, Píša, Kočí, Mitchell – Kolář I, Koukal, Rákos – Pineault, Špirko, Somík – P. Sýkora, Zohorna, Pivko – Cetkovský (40:00 Nahodil), Kousal, Buchtele. Trenéři: Václav Sýkora a Jan Votruba.
Vítkovice: Štěpánek – Jurečka, Barinka, Rehák, Sičák, Kuboš, Trnka – Klimek, Burger, Selingr – Kvapil, Vrána, Treille – Szturc, Štefanka (40:00 Voráček), Krenželok – Ujčík, Hruška, Svačina. Trenéři: Alois Hadamczik a Kamil Konečný.

Komentář

Výborný hokej, vyprodaná aréna, ale branka nepadla

Hokejový svátek pokračoval druhým duelem s hosty z Ostravy. Domácí HC Eaton měl k dispozici stejnou sestavu jako v předcházejícím zápasu. Podobně na tom byla i družina Aloise Hadamczika, která měla stejně složení a vytkla si za svůj cíl druhý zápas na pardubickém ledě vyhrát a vyrovnat finálovou sérii. ČEZ Aréna byla opět zaplněna do posledního místečka a již se nemohla dočkat první branky nejlépe ve Štěpánkově síti.

A mohla ji vidět po 75 vteřinách! Kdy v domácím obranném pásmu našlápnul vstříc Štěpánkovi Pineault a po přechodu modré čáry vychystal brilantní táhlou střelu, která skončila na tyči vítkovické klece. Následně bylo k vidění hned několik ostrých soubojů u mantinelu. Vítkovického beka přišpendlil na hrazení Pineault a na druhé straně navštívil přepadem poloviny těla přes mantinel domácí střídačku obránce Kolář. Následně rozhodčí Šindler poslal za běžný a „tuctový“ zákrok před brankou na trestnou lavici obránce Píšu.

A Hašek se měl co ohánět, aby zlikvidoval rychlou kombinaci ostravských útočníků, ale rychlým přesunutím uhájil svou klec. Poté Hašek zlikvidoval i dva velmi dobře cílené pokusy mladého Svačiny. Legenda v domácí kleci zasahovala i v desáté minutě, kdy vyrazil střelu Ujčíka v poloze v leže. V téže minutě se po čase dostal ke střele i Eaton, ale Špirko svým bekhendem Štěpánka nepřelstil.

Ve dvanácté minutě dostaly i Pardubice výhodu přesilovky a velmi rychlou a pohlednou kombinaci v útočném pásmu zakončil projektilem Nakládal, ovšem Štepánek puk vyrazil do ochranné sítě. V 15. minutě zachytil vítkovické vyhození po předchozím ohrožení branky na modré čáře bek Havíř, avšak jeho bekhendové nahození Rákos za brankovou čáru usměrnit nedokázal. Dobrou pozici si v 18. minutě vypracoval po zachycení kotouče a následné kombinaci se spoluhráči Sýkora, Štěpánek ovšem jeho projektil zachytil.

V 19. minutě byl vyloučen za podražení domácí útočník Zohorna. Branku měl na hokejce Krenželok, ale to by musel vypálit na branku. Na místo toho začal míchat kotoučem, o který pak navíc přišel po zásahu kapitána Pardubic Koukala.

Obrovské herní nasazení obou týmu, pěstní souboj, vedoucí branka Pardubic

Po vstupu do druhého dějství dohrávaly Vítkovice přesilovku z první třetiny, ale 25 vteřin jim nestačilo. Naopak o minutu později si najel do slibné příležitosti Špirko, ale jeho švih lapil Štěpánek. V té době byli Ostravané lepší a zasypávali Haška celou škálou střel. Ale udeřilo na druhé straně. Jako dva pašeráci přešli přes modrou hranici Rákos a Kolář. Rákos ovšem v přečíslení na přihrávku nečekal a sám vyslal přesný švih, jenž skončil v horním růžku Štěpánkovy klece – 1:0.

Ve 25. minutě se do šance prosazoval bekhendem Sýkora, ale byl evidentně tísněn Jurečkou, čehož si sudí dokázali všimnout. O 71 vteřin později byl ještě odměněn za hákování Rákose Trnka a Východočeši měli rázem téměř minutovou přesilovku pět na tři. První se ke střele dostal Píša, a pak pálil Sýkora, který ale trefil jen mantinel a jeho střelu nestihl na druhé straně usměrnit Koukal. Pardubice pak ještě vyslaly několik střel, z nichž zejména kombinace Koukalovy řady volala po brance. Domácí ale volný kotouč do branky neumístili.

Po odehrání převahy si na špacír vyšlápl Kvapil, ale Hašek jeho nájezdový pokus s klidem zachytil do své výstroje. Ve 33. minutě si počínal poměrně suverénně hostující Vrána, prosadil se přes obranu červenobílých, ale nepočítal s tím, že jeho akce skonči tak jako všechny předchozí. Hašek si svou svatyni pohlídal. Ve 34. minutě putoval za katr slovenský bek Rehák a Pardubice roztočily v hostujícím obranném pásmu pouťového twistra, ale k dorážkám vlastních střel jim chyběl vždy krůček. Několik vteřin před koncem převahy narýsoval Koukal osvědčenou kombinaci na jejímž konci stál Rákos, rozhodčí ale viděl situaci dobře a rozpažil.

Podobný závar, kdy Hašek ležel roztažen na brankové čáře byl k vidění stejné minutě, ale skončil velkou šarvátkou, která byla ukončena velkolepým pěstním soubojem Cetkovského se Štefankou. Domácí útočník vítkovického hráče doslova zdrtil a po řadě přesných úderů povalil na led. Rozhodčí ovšem souboj posoudili jako „velmi hrubý“ a oba šli předčasně do kabin. A hosté navíc dostali dvouminutovou přesilovku. V té vytáhl Hašek další zákrok ze skupiny „top“ a hbitým přesunutím ztlumil bombu Kuboše od modré čáry.

Pardubice si vítězství pohlídaly a připsaly si druhý finálový bod

Opět Vítkovice vstoupily do posledního dějství s pěti hráči v poli oproti čtyřem domácím. Tentokráte měly ale k upotřebení celou minutu. Eaton ale bránil spolehlivě a oba pokusy hostů odrazil položením hráčů do střel. Od dalšího střídaní se dostal do hry také Nahodil a hned vymyslel fantastickou přihrávku, kterou ale Buchtele za Štěpánka neprotlačil. Následně se blýskl excelentními zákroky Hašek. Nejdříve se položil osvědčeným způsobem do Vránova nájezdu a hned na to odrazil ostrou střelu zblízka v podání Ujčíka.

Velký závar si kolem 47. minuty vypracovala v útočném pásmu první řada Pardubic vedená Koukalem. Jejich rychlá výměna míst dokonale mátla vítkovický obranný val. Poté byli za souboj ve středním pásmu vyloučeni Havíř a Ujčík, přičemž o faulu domácího beka by se dalo úspěšně pochybovat, jelikož Ujčík byl potrestán za filmování.

Čtvrtý útok mladíčků si vypracoval slibný tlak v 53. minutě, ale k brance mohla vést až akce vystřídavšího Rákose, jehož táhlá střela od modré čáry skončila nad brankou modrobílého gólmana. Následně měl na hokejce druhou branku Koukal, objel vítkovický obranný val, ale jeho poměrně velmi povedený blafák si Štěpánek vyčíhal. Neuplatnila se ani jeho druhá střela.

Dvě minuty před koncem Zohorna zašlápl kotouč v hostujícím obranném pásmu, čímž zpomalil vítkovické snahy. Poté si trenér hostů vyžádal oddechový čas. Ten ale již nebyl k ničemu platný. Až na posledních pět vteřin Pardubice hosty nepustily z pásma a zajistily si druhé vítězství ve finálové sérii, tentokrát v poměru 1:0.

Ohlasy po utkání

Jan Votruba (HC Eaton Pardubice): „Nástup vítkovického mužstva byl o poznání lepší, soupeř nás dobře napadal, výborně bruslil. Měli jsme problémy s rozehrávkou, proto jsme byli rádi za bezbrankový stav po první třetině. Od druhého dějství jsme se více dostali do zápasu, tím pádem i do šancí. Proměnili jsme brejkovou situaci dva na jednoho, dali jsme tyčku, několikrát nám v přesilovkách skákal puk po čáře, tam jsme mohli odskočit. Ve třetí třetině jsme hráli výborně dozadu a střední pásmo, tam jsme si to pohlídali. Vítkovice ani od 50. minuty moc šancí neměly. Mužstvo hrálo skvěle a zaslouží si poděkování.“

Alois Hadamczik (HC Vítkovice Steel): „Po včerejší prohře jsme nastoupili velmi dobře, utkání bylo vyrovnané a mělo náboj finálového zápasu. Jsem spokojený až na proměňování šancí,t těch jsme měli dost na to, abychom dali minimálně jeden dva góly. Když nedáme branku, nemůžeme vyhrát. Přístup, nasazení, vůle, bojovnost a korektnost utkání tady byly. Věřím tomu, že se o to doma ještě hodně popereme.“