Národní tým povede úspěšný trenér Miloš Říha

PRAHA/PARDUBICE — Český národní tým přebírá trenér, který se může pochlubit tím, že vedl hokejové Pardubice v nejvyšším počtu utkání v jejich bohaté historii. Hokejovou reprezentaci přebírá úspěšný trenér Miloš Říha! HC Dynamo Pardubice gratuluje svému někdejšímu koučovi a přeje mu mnoho štěstí u národního týmu.

Miloš Říha se narodil 6. prosince 1958 v Přerově, v československé nejvyšší soutěž odehrál 262 utkání, v nichž vstřelil 67 branek. V roce 1981 pomohl Vítkovicím k zisku mistrovského titulu, o rok později byl druhým nejlepším střelcem Ostravanů, vsítil 24 gólů.

Ihned po ukončení hráčské kariéry se vrhnul na trenérskou dráhu, již v roce 1991 byl asistentem u zlínského A týmu, jenž říjnu roku 1993 převzal v roli hlavního trenéra. Pak se vrátil do rodného města, které dovedl až do extraligové baráže, kde se Přerov neúspěšně rval o elitu mimo jiné i s Pardubicemi.

Miloš Říha vedl Pardubice dohromady pětkrát, hned v první sezoně 1996/1997 dovedl mladý východočeský celek spolu s Josefem Palečkem k senzačnímu pátému místu, jeho tým se probil přes Třinec do semifinále, kde podlehl tehdy suverénnímu Vsetínu 1:3 na zápasy. V dalších dvou letech hrály Pardubice vždy v play off.

Dalšími Říhovými štacemi byly Karlovy Vary, Sparta Praha a Slovan Bratislava, který dovedl v roce 2002 ke slovenskému mistrovskému titulu.

Poté se opět vrátil do Pardubic, v roce 2002 je dovedl ke třetímu místu v základní části, o rok později ji Východočeši se ziskem 111 bodů vyhráli. V play off dokázali přehrát Znojmo i Třinec, ve finále nestačili na Slavii 3:4 na zápasy.

Miloš Říha se poté vrátil do Slovanu Bratislava, poté se respektovaný kouč vydal do Ruska, a to do tehdejšího Chimiku Voskresensk.

Volání domoviny, neboť Miloš Říha se do Pardubic přestěhoval, vyslyšel charismatický kouč v roce 2006, kdy tehdejší Moeller skončil v následné sezoně druhý po základní části a po postupech přes Znojmo a České Budějovice hrál o titul se Spartou Praha. Východočeši ale na rivala nestačili.

V průběhu následující sezony usedl charismatický šéf na horkou lavičku Spartaku Moskva, jenž vrátil mezi respektované týmy, v roce 2011 dovedl Mytišči k senzačnímu postupu až do finále Gagarinova poháru a byl vyhlášen nejlepším trenérem Kontinentální hokejové ligy. Mimochodem stejného uznání se již dříve dočkal v České republice i na Slovensku…

V dalším ročníku a půl vedl SKA Petrohrad, s nímž vedl celou ligu, přesto byl odvolán a vrátil se opět do Pardubic, aby je po nepovedeném průběhu sezony dotáhl do předkola play off.

Miloš Říha pokračoval ve sběru zkušeností v zahraničí, v sezoně 2013/2014 vedl Avangard Omsk, poté opět Pardubice, a to se svým synem. Východočechy zase dovedl do play off, ve čtvrtfinále ale červenobílí nestačili na tehdy suverénní Litvínov.

Poslední tři ročníky vedl v nelehké situaci Slovan Bratislava, s finančními problémy sužovaným týmem ale dokázal hrát možná až nad jeho možnostmi. Ve čtvrtek 7. června 2018 se Miloš Říha stal hlavním trenérem české hokejové reprezentace.

Trenéři Pardubic dle počtu odkoučovaných utkání na pardubické střídačce

• Miloš Říha st.: 441 utkání
  • Josef Paleček: 432 utkání