03.11.2007
Vladimír Gregor, fotografie Luboš Lang

Moeller udolal mistra. Kluci si sáhli na úplné dno, tvrdí Ján Lašák

Jak horník po těžké šichtě si musel připadat hokejový brankář Pardubic v ostře sledovaném duelu s tradičním rivalem. Jen v poslední třetině ho pražská Sparta zasypala téměř dvaceti střeleckými pokusy, z nichž většina znamenala reálné nebezpečí gólu. Agresivita hostujících útočníku se zvyšovala a oslabená obrana Pardubic se rvala do poslední kapky krve. Nakonec silou vůle Moeller spolu s vyprodanou Arénou dotlačil časomíru až na potřebnou šedesátku a pak mohl konečně vytrysknout gejzír radosti naplno. Ján Lašák mohl konečně sundat masku krotitele puků, pod níž se mísily pocity štěstí s obrovskou únavou.

„Dnes jsme to urvali srdíčkem. Sparta má velmi dobré, technické mužstvo. Mají hodně mladých hráčů, kteří jsou nepříjemní před brankou, mají Petry Nedvěda a Tona, což jsou hráči, kteří rozhodují zápasy. Jsou nabití, tam si člověk nevybere, o to větší máme radost, že jsme je dokázali porazit,“ oddychoval těžce bezprostředně po skončení zápasu.

Domácí Moeller se musil vystačit s pouhými pěti „čistokrevnými“ obránci. Vinou zranění do zápasu nemohli zasáhnout Marek Posmyk, Martin Richter ani Michal Šeda. Takový Aleš Píša třeba prakticky téměř neodcházel z ledu.

„Kolikrát jsem viděl ty jejich grimasy, kdy sotva dobruslili na střídačku, sáhli si úplně na dno,“ smekl pomyslný klobouk před svými kolegy z obrany. Šestým bekem byl útočník Jiří Cetkovský.

Pardubicím se v posledních utkáních nedařilo. Nejdříve nešťastná porážka s Třincem v domácím prostředí, po ní nezvládnutý závěr v Českých Budějovicích.

Mistrovská Sparta neměla být celkem, na kterém by se domácí celek snadno chytil.

„Nám je jedno s kým hrajeme. Všichni jsou nad námi, nevybereme si,“ usmál se trpce gólman Moelleru.

Souboje Pardubice se Spartou mají za sebou kus historie. V loňské sezóně překročil počet vzájemných klání magickou dvoustovku a duely obou rivalů mají vždy zvláštní nádech. „Každý z nás se před zápasem hecoval, samotné utkání bylo vypjaté se spoustou osobních soubojů. Byl to ale velmi korektní zápas z obou stran, nebyly tam žádné zákeřné zákroky. Šlo jen o férové souboje,“ zdůraznil Ján Lašák, který neopomenul pochválit diváky. Přišlo jich do pardubické ČEZ Areny 10 194 a vytvořili skutečné domácí prostředí.

Ján Lašák byl ve včerejším utkání velkou oporou HC Moeller Pardubice.

Tomu řádně zatrnulo zejména v situaci, kdy za stavu 2:1 hrála Sparta téměř dvě minuty proti třem. „Co se v takové chvíli honí brankáři hlavou? To je klasika. Že si musím dát pozor, abych to udržel a dal mužstvu šanci vyhrát. Člověk tam toho moc ale udělat nemůže, musí jen čekat, co se stane,“ rozesmál se.

V neděli zavítá do pardubické ČEZ Areny Litvínov. Cíl je jasný, znovu naplno bodovat. „Se Spartou bylo vyprodáno, ale diváci chodí na každý zápas. Věřím, že jich přijde dost i v neděli. Pevně věřím, že zvítězíme, ale těch frází okolo už bylo řečeno dost,“ zakončil Jánko Lašák a s úlevou pospíchal do šatny sundat notně propocenou výstroj.