03.12.2007
Michal Vilím

Konečně jsem podal výkon, jaký si představuji, hlásí Ján Lašák

Včera proti Karlovým Varům odchytal vynikající zápas. Jeho pohotové zákroky držely akcie Moelleru celých šedesát minut ve hře. Mnohokrát se během utkání ocitl tváří v tvář karlovarským nájezdníkům, kteří jej neúnavně ostřelovali ze všech různých pozic. A že to byly vyložené šance! Nakonec však byl Ján Lašák vyhlášen nejlepším hráčem celého duelu, ve kterém vychytal svému týmu další výhru a navíc si připsal třetí čisté konto do svých individuálních statistik. I když poměr střel na branku činil za domácí 26 oproti 41 střeleckým pokusům Západočechů…

„Při zápase jsem se cítil dobře. Konečně to byl výkon, jaký si představuju. Stále jen doufám, že se nám to podaří zopakovat v úterý a i v dalších zápasech,“ hodnotil spokojeně boj s Karlovarskou Energií Ján Lašák.

Trenér Jiří Šejba stanovil spíše obrannou taktiku, kterou by chtěl nadále vylepšovat i v dalších utkáních. „Ano, já doufám, že začneme lépe bránit a že zápasy budou z naší strany více defenzivnější. Osobně jsem tam viděl jistý pokrok a systém. Vidím, kam se hráči stahují a jak si přihrávají do jízdy. Myslím si, že v každém dalším zápase to bude už jen lepší a lepší,“ rekapituloval gólman Lašák a vyzdvihl i nový trenérský tandem. „Odrazili jsme se dobře s novými trenéry. My je musíme poslouchat a věřit jim, protože to co nám říkají a k čemu nás nutí, je správné.“

Východočechům se podařilo vylepšit defenzivní strategii, kde se obráncům dařilo zajistit brankáři dobrý výhled a pohlídat, aby nikdo nestínil pardubické jedničce. „Úplně všechny střely jsem neviděl, ale bylo to o moc lepší. Hlavně jsem byl v klidu, hodně puků jsem viděl a měl jsem přehled. Samozřejmě byly ve hře nějaké chybičky, ovšem bylo to o mnoho lepší než předtím.“

Po změně trenérů bylo jasné, že nelze během pár dnů úplně změnit herní styl, ale že je nutné zapracovat hlavně psychice a pohodě v kabině. „Ne, že by pan Říha za něco mohl, ale když přijde nový trenér, tak je tam nový impulz. A hráči, kteří dostávali méně prostoru, začínají od nuly a bojují o svoji novou šanci. Naopak ti, kteří hrají pravidelně, zase chtějí dokázat, že hrají právem. Každý má pak trochu čistější hlavu a jde do toho naplno,“ pochvaloval si slovenský gólman.

Každá podobná změna na lavičce sebou přináší i nové návyky, odlišné mohou být i dopolední tréninky před utkáním. „Tréninky byly dobré i předtím, ono když se týmu nedaří a podívá se na tabulku, tak je to katastrofa. Každý z toho má špatný pocit. Teď uhráváme nějaké body, tak je větší spokojenost a všichni jsou klidnější nejen v kabině, ale i doma. Od toho se to všechno odvíjí.“

Právě pozvednout ztracené sebevědomí hráčů Moelleru dobrými výkony a tím i nelichotivé postavení v tabulce je osobně pro Jána Lašáka hlavní úkol, jelikož hrát mimo příčky zajišťující play off je velmi náročné.

„Je to těžké hlavně ve zlomových momentech. Zažil jsem zápasy, které byly o jeden gól a cítil jsem to na sobě, že člověk se obává o výsledek, že udělá chybičku. Těžko se pak zvedá sebevědomí. My ale věříme, že to bude mnohem lepší,“ popisoval své odhodlání a zdůraznil, že jistota jeho i ostatních hráčů v poli přijde až po několika vyhraných zápasech.

„Právě lepšící se psychika nám pomáhá, už jsem se neobával, že by mě tam spadl nějaký smolný gól jako v pátek s Kladnem. Já totiž nemůžu přecházet prohry, kdy se mužstvu nedaří. Zápasů je hodně a těžko se mi spalo, člověk neměl kdy vypnout. Ale to teď bude lepší, “ ujistil s tím, že je to stejné jako v kterémkoli jiném zaměstnání. „Pokud se práce daří, tak je člověk spokojený a když se nedaří, tak má hlavu dole,“ uzavřel pardubický brankář.