15.1.2013
David Záruba

Pardubice nestačily na srdnatě bojující Liberec

PARDUBICE — Úspěšná série proti libereckým Bílým Tygrům skončila. Pardubice chtěly navázat na pět předchozích vítězství, ale to se jim nepodařilo. Hosté si dvěma góly v první třetině vybudovali náskok, který poté pečlivě chránili. Na rozdíl jediné branky snížil chvíli před koncem druhé třetiny Tomáš Zohorna, ale na tuto trefu nedokázali pardubičtí hokejisté navázat.

Tipsport extraliga, 23. kolo, úterý 15.1.2013, ČEZ Arena Pardubice

Bílí Tygři Liberec

1:3
0:2, 1:0, 0:1
Branky a nahrávky: 37:28 Zohorna (Semorád; 5/5) – 8:30 Kica (Vantuch, Jánošík; 5/5), 18:22 Bortňák (Čakajík; 5/5), 59:50 Nedvěd (5/4). Rozhodčí: Hodek, Polák – Bláha, Kostka. Vyloučení: 5:5 (1:1, 2:1, 2:3), navíc Štich (Liberec) 10 minut osobní trest. Bez využití. Diváci: 7842. Střely na branku: 31:34 (13:11, 8:16, 10:7). Průběh utkání: 0:2, 1:2, 1:3. Nejlepší hráči: Jan Semorád – Marek Schwarz.
Dynamo Pardubice: Růžička – Benák, Staněk, Píša, Vašíček, Gawryletz, Kočí, Zdráhal, Drtina – Bartek, Rolinek, Tybor – Veselý, Nosek, Zohorna – Radil, Kousal, Buchtele – Cetkovský, Nahodil, Semorád. Trenéři: Mojmír Trličík, Ladislav Lubina a David Pospíšil.
Bílí Tygři Liberec: Schwarz – Čakajík, Derner, Čutta, Jánošík, Vitásek, Štich, Ulrych – Bulíř, Nedvěd, Dušek – Bortňák, Filippi, Víšek – Bárta, Vantuch, Kica – J. Vlach, Galamboš, Jonák. Trenéři: Filip Pešán, Milan Černý a Miroslav Kapoun.

Po dvanácti dnech se opět utkali hokejisté Pardubic a Liberce. Domácím chyběl zraněný kapitán Radovan Somík, „céčko“ na dres dostal Tomáš Rolinek. Do pardubické branky se poprvé v sezoně postavil Vladislav Koutský, který nahradil indisponovaného Salfického. Vůbec premiérový start si připsal obránce Robin Staněk.

Liberec šel do dvoubrankového vedení, navíc neproměnil nájezd

V první šanci zápasu se octil pardubický junior Veselý, jenž po vyjetí z rohu zakončoval do Schwarze. O dost nebezpečněji vypadala šance Nedvěda na druhé straně, který po zaváhání obrany nastřelil tyč pardubické branky, již bránil Koutský už jen vleže. Krátce nato si domácí zahráli přesilovku, ale nedokázali se usadit v útočném pásmu.

Skóre se poprvé měnilo v 9. minutě, kdy dostal Petr Kica přesný pas za obranu do jízdy a pod rukou Koutského propasíroval kotouč do sítě – 0:1. Vstřeleným gólem posilnění Bílí Tygři pak mohli přidat další branku v přesilovce a nebyli od ní daleko. Poskakující kotouč po Čakajíkově nahození usměrnil Koutský v poslední chvíli mimo branku.

Ve druhé části třetiny Pardubice často hrozily před Schwarzem, soupeře přestřílely celkem 13:11, avšak puk do sítě dostat nedokázaly. V ideální pozici minul Rolinek přihrávku od Barteka, který chvíli předtím sám neuspěl proti libereckému brankáři neuspěl.

A tak udeřilo na opačné straně. Čakajíkovo nahození od modré velice šikovně tečoval Dalibor Bortňák mezi betony Koutského – 0:2. Neuběhla ani půlminuta a náskok Liberce mohl být ještě zajímavější. Za Vašíčkovo hákování nařídil hlavní rozhodčí trestné střílení, avšak Michal Bárta jej nevyužil.

V závěru třetiny snížil Zohorna

Domácí se po přestávce snažili zvýšit pohyb a důraz v útočném pásmu, ale dlouhý pobyt před Schwarzem nedokázaly proměnit ve vážnější šanci. Posila ze Sparty tak musela čelit jen středně těžkým pokusům. Ani Koutský ve druhém brankovišti si nemohl na přehršel gólmanské práce stěžovat, pořádně se protáhl jen při nevysoké střele Dernera od modré.

Trochu vzruchu přinesla až šance Barteka, kterému připravoval při hře 4 na 4 pozici Rolinek. Slovenský forvard ale v situaci, kdy před ním zůstal jen brankář Schwarz, vůbec netrefil kotouč. Chvíli po polovině zápasu hrál Liberec přesilovou hru a Koutský si připsal tři slušné zákroky. Nejvíce práce měl s dvěma bombami Šticha od modré.

Na rozdíl jediné branky se pardubičtí hokejisté dostali ve 38. minutě. Po sérii pokusů z větší vzdálenosti se ujala rána Tomáše Zohorny, který na modré přebral kotouč a poté jej poslal přesně do horního rohu Schwarzovy branky – 1:2.

Devadesát vteřin hry bez brankáře nepomohlo, Liberec tříbodovou výhru udržel

Ve 42. minutě byl za nedovolené bránění vyloučen liberecký Vitásek a v přesilovce měl velkou šanci Semorád, který však osamocen na zadní tyči nedokázal usměrnit kotouč do branky. Krátce po návratu Vitáska na led předvedl nehokejový zákrok jiný liberecký obránce David Štich, který u mantinelu fauloval Rolinka a obdržel 2+10 minut za úder do oblasti hlavy a krku.

Marek Schwarz v brance hostů se musel činit až při hře 5 na 5, kdy reflexivně vykopl ránu Zohorny a poradil si i tečovanou střelou Tybora. Řadu dalších pokusu z větší vzdálenosti kryl spolehlivý brankář do své výstroje bez náznaku pochybení. Bílí Tygři se při dlouhých pasážích bez přerušení dostali ke dvěma přečíslením, avšak Nedvěd trefil padajícího obránce a Bárta prudkou ranou orazítkoval zadní mantinel.

Liberec byl stále blíž vytouženým třem bodům, a tak se snažil hrát co nejjednodušeji. K dobru měli také přesilovku po faulu Buchteleho. Tu Severočeši neproměnili, ale na čas dokázali otupit pardubickou snahu. Minutu a půl před koncem odvolali pardubičtí trenéři brankáře Koutského a hned vzápětí měl velkou šanci Zohorna. Schwarz jeho bombu z kruhu vytěsnil v poslední chvíli.

V čase 59:05 byli současně na trestnou lavici poslání Zohorna a Derner, domácí s prázdnou brankou tak hráli 5 na 4. Rozhodnutí měl na hokejce Nedvěd, ale z vlastní poloviny netrefil branku, a tak se opět vhazovalo před Schwarzem. O chvíli později na modré zaváhal Píša, Petr Nedvěd dostal druhou šanci a rozhodl – 1:3.

Mojmír Trličík (HC ČSOB Pojišťovna Pardubice): „V první třetině jsme byli horším týmem a nejen podle výsledku. Byli jsme bázlivější v pohybu, pomalejší. Hosté hráli jednoduchý hokej. Oba celky se mohly spolehnout na dobrého gólmana. Ve druhé i třetí třetině jsme se stále zlepšovali, bohužel bez gólového efektu. Proto jsme nezískali body.“

Filip Pešán (Bílí Tygři Liberec): „Odehráli jsme další bojovné utkání, s tím rozdílem, že tentokrát jsme šli trošku více naproti štěstí v zakončení. Podržel nás výborný Marek Schwarz v brance, který chytal spolehlivě. Vítězství bychom chtěli věnovat našim fanouškům, i těm, kteří už se k nám otočili zády.“