15.11.2009

Oslabené Pardubice dohnaly ztrátu tří gólů. Z Vítkovic vezou cenné dva body!

OSTRAVA — Prohrávali 0:3, nevzdali se a vyplatilo se! Hokejisté HC Eaton Pardubice dokázali otočit zdánlivě ztracené utkání na ledě Vítkovic a vyhrát 4:3 po samostatných nájezdech. Dva kanadské body nasbírali útočníci Radovan Somík a Tomáš Divíšek.

O2 extraliga, 24. kolo, neděle 15.11.2009, ČEZ Arena Vítkovice

Vítkovice

3:4sn
2:0, 1:2, 0:1 – 0:0 – 0:1
Branky a nahrávky: 2:35 Krenželok (Kuboš), 7:08 Sičák (Kuboš, Krenželok), 20:50 Svačina (Vrána, Voráček) – 22:11 Kočí (Divíšek), 24:21 Jillson (Divíšek, Somík), 59:20 Somík (Píša), rozhodující samostatný nájezd Koukal. Rozhodčí: Fraňo, Svoboda – Gebauer, Lederer. Vyloučení: 6:7. Využití: 2:3. Diváci: 6843. Střely na branku: 35:28. Průběh utkání: Lukáš Krenželok – Tomáš Divíšek.
Vítkovice: Šindelář (65:00 Vošvrda) – Jurečka, Voráček, Sičák, Trnka, Kuboš, Rehák – Klimek, Burger, Hubáček – Ujčík, Vrána (40:00 Hruška), Svačina – Treille, Štefanka, Krenželok – Strapáč, Roman, Kvapil. Trenéři: Alois Hadamczik a Kamil Konečný.
Dynamo Pardubice: Landsman (20:50 Koutský) – Jillson, Kočí, Nakládal, Havíř, Píša, MacKenzie, Kolář II, od 20:00 Drtina – P. Sýkora, Špirko, Pineault – Kolář I, Koukal, Zohorna – Cetkovský, Divíšek, Somík – Rákos, Kousal, Buchtele. Trenéři: Václav Sýkora a Jan Votruba.

Pardubičtí trenéři řešili před zápasem velké obtíže se sestavou, a to hlavně s brankáři. Dominik Hašek se bude moci zapojit do lehkého tréninku až v průběhu týdne, chřipku dostal Martin Růžička. A tak ostrý extraligový debut prožil devatenáctiletý junior Filip Landsman, kterému záda kryl z Chrudimi na střídavé starty vypůjčený Vladislav Koutský.

Nástup do zápasu se povedl domácím

Do ostravské ČEZ Arény si sice našlo cesto téměř 7000 diváků, hlasitější však byla slyšet skupinka zhruba padesáti fandů hostujícího celku. Tomu se však vstup do utkání vůbec nevydařil. Už ve 3. minutě inkasoval první extraligový gól Filip Landsman. Ramenem do sítě si srazil střelu Lukáše Krenželoka – 1:0.

Pardubice měly o chvíli později výhodu přesilové hry, tu však nevyužily. Naopak domácí ztrestali vysokou hůl Aarona MacKenzieho. Z levého kruhu prostřelil pardubického brankáře Vladimír Sičák – 2:0.

Úvod střetnutí patřil jednoznačně domácím hokejistům. Ostravané létali do pardubické obrany jako tryskáči nad Čáslaví v době bojové pohotovosti. Ve 14. minutě pálil nebezpečně Juraj Štefanka, pak musel gólman Landsman brejk dvojice Hubáček – Burger. V závěru prvního dějství měli domácí ještě výhodu přesilovky, tu však rozpůlila první siréna.

Vítkovice utekly na 3:0, pak začal úřadovat Eaton

I tak ji dokázali domácí využít. V čase 20:50 prostřelil pardubického brankáře Vladimír Svačina – 3:0. Filip Landsman prošel tvrdým extraligovým testem, své místo po tomto momentu přenechal Vladislavu Koutskému.

To vyburcovalo hokejisty Eatonu k ofenzivní aktivitě. Hned chvíli na to byl za vysokou hůl vyloučen Yorick Treille. Hostům stačilo pouhých sedm sekund, aby snížili! Tomáš Divíšek našel dobře postaveného Václava Kočího, který střelou pod víko skóroval – 3:1.

O další půlminutu později měli Východočeši další početní výhodu, tentokrát za sekání pykal Petr Vrána. Dvacet sekund před jeho plánovaným návratem se z pravé strany do poloodkryté branky trefil Jeff Jillson – 3:2.

Pak sice měli domácí výhody přesilových her, nenaložili s nimi však, tak jak je potřeba. Naopak hosté se stále zlepšovali a druhá siréna byla pro Ostravany doslova vysvobozením. Ve 33. minutě volala po gólu akce dvojice Divíšek – Sýkora, pak se mohl prosadit Radovan Somík. Aktivní hráč s číslem 18 měl ještě velkou šanci při brejku ve 36. minutě, ale nedostalo se mu potřebné pomoci od spoluhráčů.

Pardubice vydřely v power play bod, druhý získaly bravurními nájezdy

Domácí sice vstoupili do třetího dějství aktivněji, hosté však navázali na svůj zlepšený výkon ve druhé dvacetiminutovce a neustále se tlačili do útoků.

Vítkovice hrozily zejména nebezpečnými brejky, ve 47. minutě do něj ujel Štefanka, o dvě minuty později měl olbřímí šanci tentýž borec. V obou případech jej vychytal gólman Koutský.

Důležitý moment přišel v čase 57:47. Za vysokou hůl byl právě Štefanka vykázán na trestnou lavici, čehož Eaton využil k finálnímu náporu. Dlouho hráči v červených dresech obléhali Šindelářovo území, v samotném závěru zdvojnásobili svůj počet hráčů v pásmu na šest a dočkali se kýženého vyrovnání. Pod břevno dorazil během milisekundy Radovan Somík – 3:3.

Prodloužení hosté takticky ubránili, domácí se nedostali do vážnější akce, pouze dvakrát zlehka vystřelili na brankáře Koutského, který se stal jednou z ústředních postav samostatných nájezdů.

V obou případech dokázal Ostravany vychytat, naopak Voškrda, jenž nahradil Šindeláře dvakrát inkasoval. Petr Koukal se trefil přesně nad rameno, Tomáš Divíšek jej zase svižně prostřelil.

Pardubice získaly zdánlivě ztracený zápas a vezou z Ostravy, kterou dohnaly v tabulce, velmi cenné dva body. Další útok směr vršek tabulky může přijít v očekávané úterní dohrávce 7. kola proti Českým Budějovicím.

Alois Hadamczik (HC Vítkovice Steel): „Líp se do zápasu vstoupit nedá. Hráli jsme velmi dobře celou první třetinu, dali i třetí gól v úvodu druhé třetiny, ale soupeře jsme zvedli a porazili se sami. Z pěti faulů jsme udělali čtyři holí a takové fauly, jako udělali Treille, Vrána, Štefanka, jsou trestuhodné. Nejsilnější zbraní Pardubic byly přesilovky, které hrály výborně. Za stavu 3:2 jsme ještě samozřejmě měli šance, zrovna Štefanka měl vyloženou šanci, kterou nedal a pak oslabil mužstvo takovým faulem. Disciplína byla katastrofální a musíme se nad tím zamyslet.“

Jan Votruba (HC Eaton Pardubice): „Utkání pro nás nezačalo dobře. Nemáme k dispozici oba brankáře, museli jsme na tomto postu improvizovat. Koutský před týdnem prodělal angínu, rozhodli jsme se proto pro Landsmana, který byl rozchytanější. Do stavu 3:0 hrálo domácí mužstvo dobře a v klidu, přehrávalo nás. Pak jsme vyměnili gólmana, chtěli jsme dát mužstvu impulz. Ale mužstvo samo chtělo a samo mělo motivaci. Dvěma využitými přesilovkami jsme se dostali na kontaktní gól. Domácí pak měli několik šancí z předbrankového prostoru, tam jsme měli štěstí. V závěru jsme ale dobře sehráli power play, bod jsme si zasloužili.“