17.10.2014

Pardubice vyhrály po osmi zápasech v Litvínově a jsou druhé!

LITVÍNOV — Fantazie! Hokejisté HC ČSOB Pojišťovna Pardubice zakončili první čtvrtinu nové sezony velecennou výhrou 4:2 na ledě dosud takřka suverénního Litvínova a vyšvihli se na druhou pozici v tabulce se ziskem nádherných 27 bodů! Východočechy poslal hned v úvodu do vedení Lukáš Radil, Verva sice otočila vývoj utkání, ale pak se trefovali pouze hosté: Petr Sýkora v závěru druhé třetiny a Jan Kolář s Lukášem Endálem na startu té poslední vystříleli Pardubicím další tři body! Východočeši dokázali zvítězit v Litvínově po osmi prohrách v řadě!

Tipsport extraliga, 13. kolo, pátek 17.10.2014, Zimní stadion Ivana Hlinky

Litvínov

2:4
1:1, 1:1, 0:2
Branky a nahrávky: 18:44 Lukeš (Hübl, Majdan; 5/5), 31:50 Lukeš (Ručinský; 5/4) – 7:25 Radil (Tybor; 5/5), 39:29 Sýkora (Radil; 5/5), 41:05 Kolář (Píša; 5/5), 41:57 Endál (Kaut, Čáslava; 5/5). Rozhodčí: Hodek, Šindler – Kajínek, Zavřel. Vyloučení: 4:3 (1:1, 3:1, 0:1), navíc Voženílek (Pardubice) 5 minut a osobní trest do konce utkání. Využití: 1:0. Diváci: 5562. Střely na branku: 31:33 (11:11, 12:14, 8:8). Srážky: 27:20. Vhazování: 40:20. Blokované střely: 9:10. Průběh utkání: 0:1, 2:1, 2:4.
Litvínov: Francouz – Chaloupka, Kubát, Pavlík, Sklenička, Pavelka, Zeman, Baránek – Majdan, Hübl, Lukeš – Martynek, Hanzl, Ručinský – Šrámek, Piroš, Jurčík – Písařík, Smolka, Gerhát. Trenéři: Radim Rulík a Miloslav Hořava.
Dynamo Pardubice: Kristan – Ščotka, Čáslava, Benák, Havlík, Píša, Mojžíš, Gregorc – Sýkora, Špaček, Zohorna – Radil, Nahodil, Tybor – Kolář, Marcinko, Semorád – Endál, Kaut, Voženílek – Moučka. Trenéři: Zdeněk Venera a Miloš Říha.

Hokejisté HC ČSOB Pojišťovna Pardubice nastoupili v přímém utkání o druhé místo s Robertem Kristanem v brance, do sestavy se vrátil Aleš Píša, role prvního centra se zhostil Michael Špaček. Východočeši toužili také prolomit sérii nezdarů na Zimním stadionu Ivana Hlinky, kde naposledy vyhráli v lednu roku 2010, domácí borce navíc přestříleli!

Pardubice poslal do vedení Lukáš Radil

Zápas se začal hrát naplno od první minuty, hned v té sedmé otevřel skóre Lukáš Radil. Radoslav Tybor vyjel z rohu, puk přenechal reprezentačnímu útočníkovi a ten ze strany prostřelil Pavla Francouze – 0:1.

Ihned po vstřelení úvodní branky se domácí nastěhovali do pardubické obrany, tlak Litvínova přiživilo Kolářovo nedovolené bránění. Pardubice ale těžké chvíle ustály, navíc mohly gólově utéci po brejku dvou na jednoho. Ve 12. minutě pak Francouz vyrazil Sýkorovu pumelici, brankář domácích lapil také Zohornovu nebezpečnou příležitost.

V 15. minutě se opět do zakončení dostal hráč s číslem 79, jeho střelu tentokrát zastavila branková konstrukce, další možnosti měli hosté, když hráli přesilovku po Chaloupkově držení. V ní ale byli rádi, že Martin Ručinský nevyužil akci dvou na jednoho.

Srovnání se domácí Verva dočkala v předposlední minutě. Viktor Hüblovi poslal puk do jízdy Františku Lukešovi a ten z mezikruží překonal Roberta Kristana – 1:1. Pardubický gólman musel navíc krátce na to Šrámkovi chytit trestné střílení.

Na vedení Litvínova odpověděl Petr Sýkora

Na začátku druhé třetiny se Pardubice bránily v oslabení poté, co byl Blaž Gregorc vyloučen za hákování. Ještě hůře bylo hostům ve 32. minutě, poněvadž pětiminutový trest za nedovolené bránění zinkasoval Daniel Voženílek. Litvínov bezednou přesilovku využil hned zkraje: Martin Ručinský vystřelil od modré čáry, na Kristanovo vyražení se dostal František Lukeš a zametl pukem do brány – 2:1.

V témže oslabení mohli Východočeši vyrovnat! Hned trojice hráčů v červených dresech jela na jediného beka domácích, ale brankář Francouz chytil střely Lukášů Radila i Nahodila.

Závěr prostřední části hry se ale Pardubicím povedl. Východočeši sice nezužitkovali stosekundovou výhodu pět na tři, ale následný tlak proměnil ve vyrovnání Petr Sýkora. Pardubický šutér získal odražený puk po předchozí Radilově střele a bombou nedal Francouzovi šanci – 2:2.

Jan Kolář a Lukáš Endál vystřelili vítězství

Nástup do třetí třetiny zvládl hostující celek s excelentní bravurou. Nejprve v čase 41:05 obral domácího beka o puk Jan Kolář a akci zakončil výborně – 2:3.

V téže minutě dokonal obrat ve vývoji utkání Lukáš Endál – 2:4. Bleskový šach mat!

Verva se oklepala ze dvoubrankového knokautu a samozřejmě se snažila alespoň vyrovnat. Jenže Pardubice zahrály výborně takticky, velkou oporou byl opět gólman Kristan, jenž třeba v 50. minutě obratně zneškodnil Ručinského teč.

Pardubice ujížděly do brejků, v 56. minutě v něm neuspěl Kolář, Východočeši ale získali všechny body i díky ubráněné litvínovské přesilovce po sekání navrátilce Aleše Píši v 57. minutě.

Hokejisté HC ČSOB Pojišťovna Pardubice dokázali vyhrát v přímém souboji o druhé místo, první čtvrtinu zakončili se ziskem výborných sedmadvaceti bodů.

Miloslav Hořava (HC Verva Litvínov): „Pardubice byly po celý zápas aktivnější, proto po zásluze vyhrály. My jsme neměli moc šancí, nebyli jsme důrazní a hůře jsme bruslili.“

Miloš Říha (HC ČSOB Pojišťovna Pardubice): „Myslím si, že jsme viděli kvalitní utkání. V první třetině se nám hra dařila. Měli jsme i dost příležitostí. Druhá část byla z naší strany úplně opačná, nedostali jsme se vůbec do hry. Pomohlo nám to, že Litvínov vstřelil pouze jednu branku. Klíčové bylo, že jsme před pauzou srovnali na 2:2. O přestávce jsme si řekli, že musíme hrát úplně jinak, což se nám podařilo a dali jsme dvě branky. Poté jsme úspěšně výsledek ubránili. Chtěl bych vyzdvihnout brankáře Kristana, který podal výborný výkon.“