24.3.2011

Vítkovice urvaly i druhý semifinálový zápas v Pardubicích

PARDUBICE — Hokejisté HC Eaton Pardubice prohráli ve čtvrtém utkání semifinále play off doma s Vítkovicemi 2:3 v prodloužení. Eaton dvakrát vedl po gólech Tomáše Zohorny a Jana Starého, Ostrava dokázala vždy vyrovnat a zápas v nastavení zlomit na svou stranu.

Tipsport extraliga, SF4, čtvrtek 24.3.2011, ČEZ Arena Pardubice

Vítkovice

2:3p
0:0, 2:1, 0:1 – 0:1
Branky a nahrávky: 34:11 Zohorna (Kůrka), 39:04 Starý (Koukal) – 36:34 Bartoň (Szturc), 57:13 Vrána (Ovčačík), 65:48 Vrána (Pohl). Rozhodčí: Fraňo, Jeřábek – Bláha, Kostka. Vyloučení: 7:10. Bez využití. V oslabení: 1:0. Diváci: 10 050 (vyprodáno). Střely na branku: 34:25. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 2:1, 2:3. Nejlepší hráči: Jan Starý – Jiří Burger. Stav série: 1:3.
Dynamo Pardubice: Růžička – Nakládal, Kaberle, Píša, Kočí, Jillson, Mezei, M. Drtina – Kolář I, Koukal, Starý – Bartek, Kousal, Somík – Kůrka, Špirko, Buchtele – Pineault, Zohorna, Rákos – Radil. Trenéři: Josef Jandač a Pavel Hynek.
Vítkovice: Málek – Ficenc, Vosátko, Punčochář, Voráček, Ovčačík, Trnka, Bartoň, Rehák – Ujčík, Burger, Káňa – Huna, J. Sýkora, Strapáč – Pohl, Vrána, Klimek – Szturc, Hlinka, Tomas. Trenéři: Mojmír Trličík a Zdeněk Moták.

Trenéři Pardubic po včerejší porážce drobet proměnili sestavu Eatonu. Ve druhém útoku se na centru objevil Robert Kousal, do druhé formace se posunul Jan Buchtele.

Střelecká převaha gól nepřinesla

Zápas začal zostra, již ve 4. minutě putovali na trestnou lavici tři hokejisté, Eaton tak měl výhodu přesilové hry. Tomáš Zohorna byl potrestán za hrubost, na vítkovické lavici seděli Jiří Burger a Jan Káňa. Pardubice využily početní převahu k ostřelování Romana Málka, neuspěly však.

Při pěti na pět se hrál oboustranně zajímavý hokej s minimem šancí. Propracovaná defenzíva a zahušťování středního pásma slavily úspěch. V 8. minutě se po Píšově nabídnutí opřel do puku Aleš Píša, jeho ránu však vítkovický gólman vykryl.

Pardubice pak nezužitkovaly krátkou přesilovku, Lukáše Klimka za podražení však za chvíli doplnil na trestné lavici Martin Bartek. Slovenský forvard pykal za hákování. Východočeši přestříleli soupeře v prvním dějství 11:6, neprosadili se ale gólově.

Tlak domácích kulminoval v závěru prvního dějství. Pardubicím ale chyběl moment překvapení a ostrost v zakončení. Zdržování hry Lubomíra Vosátka, který trefil kostku nad ledem, a Trnkovo držení však Východočeši nepotrestali.

Pardubice vydřely vedení

Ostrý souboj obou týmů nejlépe dokumentovala 25. minuta, kdy za vzájemnou potyčku putovali na trestnou lavici Jakub Nakládal a Petr Strapáč. Eaton několikrát vypálil na Málkovu branku, gólu však nedocílil.

Pardubice dlouho narážely na konsolidovanou obranu soupeře. Vítkovice umně zahušťovaly hru, snažily se pak ujíždět do rychlých akcí. Ostravané měli možnost skórovat po Kočího nedovoleném bránění, ale neuspěli.

Obrovskou šanci měl pak ve 31. minutě Juraj Sýkora. Ze strany zakončoval rychlou akci Rudolf Huna, poté prvně jmenovaný borec dorážel. Domácí brankář si ale s touto nepříjemností dokázal poradit.

Eaton se snažil, dělal, co mohl, ale Vítkovice dlouho odolávaly. Ostrava přežila bez úhony další oslabení po Trnkově sekání. Při něm nebezpečně ujel hostující Káňa, ale ani on si na brankáře protivníka nepřišel.

Vyprodaná aréna hnala Pardubice dopředu a v čase 34:11 explodovala jak nálož trinitrotoluenu. Dvojice Tomášů – Kůrka a Zohorna vytvořili zmatek před Málkem a druhý jmenovaný propasíroval ve spletité situaci kotouč do brány – 1:0.

Vedení však Pardubicím dlouho nevydrželo. Jakub Bartoň o pár momentů později nahodil puk do změti těl před Růžičkou a černá guma si našel cestu přesně do růžku pardubické branky – 1:1.

Další komplikace pro Eaton přišly po Kočího vyhození puku, ale Pardubice dokázaly udeřit! Do brejku se dostala dvojice Petr Koukal – Jan Starý. Pardubický kapitán v těžké pozici nahrál do jízdy svému kolegovi a ten střelou pod vyrážečku poslal Pardubice podruhé do vedení – 2:1. V tentýž moment se pardubický bek vrátil z trestné lavice zpátky na led.

Vítkovice zvýšily svou agresivitu, hned po devětapadesáti sekundách vytvořily zmatek v obraně Pardubic, který opepřila strkanice Tomáše Zohorny a Jana Káni. Ve hře čtyři na čtyři se do zajímavé šance dostal Radovan Somík, proti němu však zakročil brankář Málek.

Ve 45. minutě po rychlé akci se po objetí branky dostal Robert Kousal k zajímavému momentu, trefil však brankovou konstrukci. Pardubice pak nevyužily přesilovku po Trnkově faulu.

Z Vítkovic si pak vypracoval solidní šanci Lubomír Vosátko v 51. minutě spolu s Viktorem Ujčíkem. Jejich akce však neskončila gólem, na druhé straně pak pálil pouze do Málkovy lapačky Robert Kousal.

Zvýšit na 3:1 mohl v 55. minutě Tomáš Zohorna po Rákosově přiťuknutí, havlíčkobrodský odchovanec ale v bezprostřední blízkosti minul Málkovu klec.

Těžké chvíle pak přišly v čase 55:42, za nedovolené bránění byl vyloučen Jakub Nakládal. A Vítkovice v přesilovce udeřily! V čase 57:13 tečoval Petr Vrána na úrovni horní tyčky Ovčačíkovo nahození od modré – 2:2.

Utkání dospělo do prodloužení, do něj vstupovaly Pardubice s výhodou přesilové hry, neboť v čase 59:30 Jakub Bartoň hákoval ujíždějícího Jana Koláře.

Branislav Mezei zakopl a dvojice Pohl – Vrána trestala

Východočeši však přesilovku nevyužili, ba ani pořádně neohrozili Málkovo postavení, aktivní Ostravané zastavovali akce Eatonu v zárodcích.

Vítkovice pak využily první zaváhání domácích. Při výjezdu zpoza branky zakopl obránce Mezei, puku se zmocnil Petr Pohl a naservíroval Petru Vránovi luxusní nabídku. Vítkovický forvard se trefil přesně k tyči – 2:3.

Josef Jandač (HC Eaton Pardubice): „Makali jsme, bojovali, mužstvo dřelo, ale na vítězství to nestačilo. Náš problém je, že nedáváme góly, neproměňujeme šance. A soupeř dal góly z ojedinělých situací. Nahozené puky před branku, které tam spadnou. V podobných situacích na druhé straně ne. Nechci ale mluvit o štěstí, je to také umění podobné situace hrát. Soupeř vytěžil z minima maximum. Mezei ví, že udělal chybu. Koukali jsme na to na videu, vjel do rýhy na nekvalitním ledě, trošku ho to rozhodilo a ztratil kotouč.“

Mojmír Trličík (HC Vítkovice Steel): „Domácí splnili, co slibovali po předešlém zápase. Byl tam z jejich strany daleko agresivnější tlak do branky a i díky tomu byl soupeř o trochu produktivnější. My jsme byli stejně produktivní a máme strašnou radost, že jsme vyhráli a jedeme zpět do Ostravy s dvěma vítězstvími.“