18.11.2012
David Záruba

Třetí prohra v řadě. Pardubice ztratily zápas v závěru

PARDUBICE — Dlouho vedli hokejisté HC ČSOB Pojišťovna Pardubice nad Vítkovicemi o jednu branku, ale těsné vedení nedokázali udržet. Ostravané dvěma góly v 55. a 59. minutě otočili skóre a náskok uhájili až do závěrečného hvizdu. Jedinou branku Východočechů vstřelil v dvojnásobné přesilovce Martin Bartek.

Tipsport extraliga, 22. kolo, neděle 18.11.2012, ČEZ Arena Pardubice

Vítkovice

1:2
1:0, 0:0, 0:2
Branky a nahrávky: 18:46 Bartek (Kindl, Krejčí; 5/3) – 54:17 Polák (Burger; 4/5), 58:23 Svačina (5/5). Rozhodčí: Jeřábek, Šír – Kajínek, Podrazil. Vyloučení: 4:5 (1:4, 1:1, 2:0). Využití: 1:1. Diváci: 7782. Střely na branku: 30:28 (9:3, 11:8, 10:17). Průběh utkání: 1:0, 1:1, 1:2. Nejlepší hráči: Martin Bartek – Roman Polák.
Dynamo Pardubice: Růžička – Píša, Kindl, Benák, Vašíček, Ďaloga, Kočí, Drtina – Bartek, Krejčí, Starý – Semorád, Kousal, Buchtele – Cetkovský, Somík, Zohorna – Šagát, Nosek. Trenéři: Mojmír Trličík a Ladislav Lubina.
Vítkovice: Šindelář – Polák, Barinka, Rehák, Malík, Sloboda, Kuba, Voráček, Kovář – Ujčík, Burger, Klimek – Huna, Roman, Svačina – Bartánus, Strapáč, Hruška – Szturc, Húževka, Šedivý. Trenéři: Peter Oremus a Ladislav Svozil.

Nachlazení do zápasu nepustilo Aleše Hemského, do branky se po delší době v extralize postavil Martin Růžička.

Skóre otevřel v dvojnásobné přesilovce Bartek

A mladý pardubický brankář se po většinu první třetiny nudil. Vítkovičtí hokejisté na něj vyslali jen tři střely. Hosté byli nebezpeční prakticky jen při přesilové hře, kterou jim daroval faulem Benák. Výhodu Ostravanů řídil kapitán Burger, který se pokoušel i zakončovat, avšak pouze do Růžičky.

Jinak se činili hlavně domácí, kteří důsledně napadali rozehrávku soupeře. V desáté minutě po zaváhání svých zadáků hasil průšvih na brankové čáře Šindelář. Že kotouč nepřejel lajnu, potvrdil i videorozhodčí. Hra se i nadále odvíjela zejména na útočné polovině domácích, ale na vážnější šance se čekalo.

Pardubicím k nim pomohly až přesilové hry. Nejprve fauloval Kuba a za devět vteřin jej na trestnou lavici následoval za vyhození kotouče Ondřej Roman. Východočeši nabídnutou výhodu využili za necelou půlminutku. Krejčí nahrál přes brankoviště Martinu Bartekovi a ten rychlou střelou propasíroval kotouč mezi tyčí a Šindelářem do branky – 1:0.

Krejčí trefil tyč, jinak se činili brankáři

Vítkovičtí vstoupili do druhé části s viditelně agresivnějším pojetím a větší útočnou snahou. Tu podpořilo i vyloučení Kočího, během kterého měl dvě výborné šance Ujčík. Nejprve sám před Růžičkou trefil boční síť, poté se parádní kličkou vyvlékl ze zajetí svého strážce a v těžké pozici zakončoval do betonu pardubického brankáře.

Čas na kafíčko neměl ani na druhé straně Šindelář. Těžké chvilky mu při dvou střídáních připravil Krejčího útok, ale kvalitní prácí svého centra nedokázali Starý s Bartekem využít. A tak si vzal ve 35. minutě při přesilovce kotouč sám Krejčí, prolétl s ním až do pásma a střelou švihem trefil tyč.

V závěru třetiny mohl na rozdíl dvou branek zvýšit Radovan Somík. Pardubickému kapitánovi připravil pozici Zohorna, který nejprve těsně minul levou tyč branky. Somík se nehídán dostal k odraženému puku, rukou si jej zpracoval, ale už nestihl zasunout za ležícího Šindeláře. Domácí oproti minulým zápasům bránili mnohem důsledněji.

Závěr patřil Vítkovicím, které dvěma brankami otočily skóre

Vítkovičtí hokejisté hráli opět v úvodu třetí třetiny přesilovou hru a před Růžičkou se děly velké věci. Po nahození od modré čáry se kotouč odrazil na hokejku Klimka, který sice černou pryž netrefil ideálně, ale ta se i tak snášela za záda dezorientovaného brankáře. V poslední chvíli dokázal Růžička ramenem vytěsnit puk mimo prostor tyčí. Následně si musel poradit i s řadou dorážek z bezprostřední blízkosti.

Ihned po návratu z trestné lavice uháněl sám na Šindeláře Jan Buchtele, avšak v klíčové chvíli vůbec netrefil puk. A mohlo ho to hodně mrzet. Za několik okamžiků totiž měl dobrou pozici Rehák, proti jehož ráně se perfektním zákrokem vytasil Růžička, jenž poté musel zlikvidovat i několik dorážek.

Pardubický brankář nestačil až na přesilovkovou ránu Romana Poláka, který si po dlouhém obléhání branky našel pozici mezi kruhy a prudkým švihem potrestal Cetkovského faul – 1:1. Hostům vyrovnání nestačilo, blízko obratu byl Burger, jenž z těžkého úhlu trefil Růžičkovo rameno.

Domácí se začali strachovat o výsledek a byli za to krutě potrestáni. Vítkovičtí tak dlouho kroužili v útočném pásmu, až si s pukem na střed vyjel Vladimír Svačina a přesnou ranou bekhendem do šibenice otočil skóre – 1:2.

Mojmír Trličík (HC ČSOB Pojišťovna Pardubice): „Soupeř přijel s defenzivní taktikou a v té první třetině se dostal jen do tří zakončení. Vytvořili jsme si šance, ale ne přímo vyložené, což je odraz dobré obranné práce soupeře. První polovinu druhé třetiny začal soupeř lépe, v jejím závěru jsme jasně přitlačili a měli jít do vyššího náskoku. Třetí třetinu jsme chtěli hrát aktivně, ale bylo jasné, že soupeř to musí otevřít a nemůžete jen bránit. Ale musíte hrát aktivně, jenomže ta aktivita a dohrávka nebyla úspěšná. Rozhodující branka padá na vrub individuální nezodpovědné hře, která se krutě vymstila a určitě to není v této sezoně poprvé.“

Ladislav Svozil (HC Vítkovice Steel): „Začali jsme s čistou defenzivní taktikou, snahou neudělat chybu a nepustit domácí do přečíslení. Máme na to teď vyztuženou obranu dvěma hráči NHL a je to znát. Hráli jsme dozadu opravdu dobře a nebýt nešťastného vyhození puku, které nás stálo dvojnásobné vyloučení, tak to domácí měli ještě těžší; vyložených šancí moc neměli. Od druhé třetiny jsme začali být aktivnější, v závěru zápasu jsme proměnili přesilovku my a v té koncovce to bylo o štěstí, jež jsme měli my. Za tři body jsme hrozně rádi.“