11.8.2011

Skvělý start do European Trophy! Pardubice na úvod skolily Linköping

HRADEC KRÁLOVÉ — Výborným způsobem vstoupili hokejisté HC ČSOB Pojišťovna Pardubice do European Trophy. Východočeši dokázali v Hradci Králové porazit švédský Linköping 3:2, dva góly domácích vstřelil Corey Elkins, ten se tak skvěle uvedl ve svém novém působišti.

European Trophy, 1. kolo, čtvrtek 11.8.2011, Zimní stadion Hradec Králové

Linköping

3:2
1:0, 1:1, 1:1
Branky a nahrávky: 18:27 Elkins (Kočí, Píša), 35:24 Elkins (Bartek), 47:21 Rákos (Radil) – 28:33 Dahlbeck (Albrant), 56:55 Söderberg (Häkansson, Johansson). Rozhodčí: Homola, Polák – Kis, R. Prchal (všichni ČR). Vyloučení: 12:14, navíc Kočí a Píša (oba Pardubice) 10 minut osobní trest. Využití: 2:2. Diváci: 1342. Střely na branku: 35:26. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 3:1, 3:2. Nejlepší hráči: 1. Corey Elkins, 2. Martin Růžička (oba Pardubice), 3. Klas Dahlbeck (Linköping).
Dynamo Pardubice: Růžička – Sokół, Nakládal, Kočí, Píša, Kolář II, Benák, Mocek, Drtina – Kolář I, Koukal, Starý – Nosek, Elkins, Bartek – Buchtele, Nahodil, Kousal – Rákos, Zohorna, Radil. Trenéři: Pavel Hynek a Ladislav Lubina.
Linköping: Norrena (58:52 Engstrand) – Dahlbeck, Persson, Lorentzon, Johansson, Andersson, Åkerman, Nielsen – Dahlbeck, Persson, Figren – Arlbrandt, Söderberg, Jämtin – Håkanson, Lindhagen, Molinder – Olsson, Erikson, Laumann Ylven. Trenéři: Hans Särkijärni, Magnus Hävelid a Johan Schillgard.

Pardubice přivítaly svého soupeře v královéhradeckém azylu, kam si našlo cestu i několik stovek pardubických příznivců.

Corey Elkins vstřelil úvodní gól

Začátek zápasu se nesl ve znamení oťukávání, nutno však dodat, že to byl švédský celek, který byl zprvu aktivnější, jenž se musel hned ubránit pardubické přesilovce. Následné útoky Seveřanů však řešil gólman Růžička. Ten si poradil i s nápaditými akcemi soupeře i po Píšově a Nakládalově vyloučení ve 4. minutě. Linköping hrál celé dvě minuty proti třem, Pardubice se však ubránily.

Východočeši se poprvé dostali ke slovu v polovině prvního hracího období. Pardubice zaměstnaly obranu Linköpingu několika rychlými brejky, hlavně akce Koukalovy formace byla velmi nebezpečná. Poté se ale Východočeši opět museli bránit po Benákově faulu.

Závěr prvního dějství se nesl ve znamení dvou přesilovek pro Pardubice. Švédové zvládli Karlssonovo nedovolené bránění ubránit, následnou početní výhodu ale domácí hokejisté zužitkovali. Vyloučen byl Albin Lorentzon, ale na trestné lavici pobyl pouze třiasemdesát sekund.

Aleš Píša po zavezení kotouče do pásma nabil na modrou Václavu Kočímu, ten však chytře vyčkal, našel před bránou ideálně najetého Coreyho Elkinse a ten z ostřejšího úhlu pověsil puk pod víko – 1:0. První zápas za Pardubice a hned první trefa!

Linköping srovnal, pak se opět prosadil Corey Elkins

Zatímco první třetina nabídla poměrně nezáživnou podívanou (střely na branku 10:9), tak ve druhé se tempo oboustranně zvýšilo, což se samozřejmě projevilo na atraktivitě celého střetnutí. Oba týmy po sobě i více šly, k vidění byla řada osobních soubojů, čili i vyloučení.

Úvodní šanci měly Pardubice po Bartekově úniku, kdy ho fauloval švédský bek Lorentzon. První početní převaha ve druhém dějství však Východočechům moc nevyšla. Lepší to bylo po Södelbergově faulu loktem. Pardubice zmáčkly soupeře ze severu v jeho obraně, útočník Kolář dokonce po objetí branky trefil tyč!

V následné hře pět na pět pokračovala zvýšená pardubická ofenzíva, Václav Kočí ve 26. minutě byl dalším střelcem do brankové konstrukce Fredrika Norreny. Chvíli na to musel finský brankář zasahovat proti Benákově nebezpečném pokusu.

Linköping zvýšil tempo po Sokółově faulu a dokázal srovnat. Klas Dahlbeck se napřáhl na modré a prostřelil vše, co mu stálo v cestě. Kotouč zaplul mezi Růžičkovy betony a pomalu se došoural do kasy – 1:1.

Pak se více vylučovalo než hrálo. Oba týmy povýšili agresivitu za hranici pravidel, k vidění byla řada dvouminutových trestů po drobných potyčkách, Václav Kočí v této fázi navíc zinkasoval desetiminutový trest.

Byly to však Pardubice, které využily početní převahu. A Corey Elkins přidal svůj druhý zásah do švédské kasy! Po Bartekově pasu se nijak nerozpakoval a z kruhu poslal švihem kotouč přímo pod víko. Premiéra jako hrom – 2:1!

Pardubicím se druhá třetina povedla, zatímco v prvním dějství byl mírně aktivnější soupeř, poměr střel 17:6 ve druhé dvacetiminutovce naprosto vypovídal o průběhu utkání.

Daniel Rákos parádně zakončil bekhendem a pojistil cennou výhru

První vážnější šanci ve třetí dvacetiminutovce měl Petr Koukal. Domácí hokejisté hráli po Ylvenově vysoké holi v početní převaze a právě střela pardubického kapitána roztleskala královéhradecký stadion. Ten i ocenil efektní zákrok finského gólmana lapačkou. O chvíli později trefil břevno Aleš Píša!

Východočechy posunula k výhře parádní akce dvojice Lukáš Radil – Daniel Rákos. Prvně jmenovaný parádně načasoval přihrávku před branku na svého kolegu, ten si osamoceně bekhendem poradil s gólmanem Norrenou a obratně zvýšil na 3:1.

Pardubičtí hokejisté pak obětavým způsobem dovedli zápas do vítězného konce, Corey Elkins mohl navíc vsítit hattrick, když v 55. minutě se dostal do zakončení po rychlé akci. Pukem však těsně minul švédskou branku finského gólmana.

Závěr se nesl ve znamení ohromného švédského tlaku, v čase 56:55 se trefil ve hře šest na čtyři při Píšově vyloučení ze švédského pohledu Carl Söderberg – 3:2. Domácí se však ubránili i švédské hře bez brankáře v závěru kvalitního duelu.

Pavel Hynek (HC ČSOB Pojišťovna Pardubice): „Sehráli jsme druhé utkání před sezonou, po herní stránce jsme střídali dobré momenty se špatnými. Na začátek sezony tam bylo mnoho vyloučených hráčů a osobních soubojů. Z toho pramenila oboustranná podrážděnost. Jsme rádi za vítězství, hráli jsme proti špičkovému švédskému klubu, vůle a prestiž vyhrát byla cítit z obou stran. Rád bych poděkoval nejvěrnějším fanouškům, kteří nás přišli povzbudit.“

Hans Särkijärni (Linköpings HC): „Byl ti typický první zápas, i proto tam bylo tolik vyloučení hlavně ve druhé třetině. Měli jsme dvě velké šance při naší power play, ale nevyužili jsme je. Nehrálo se moc pět na pět, vysoký počet vyloučených byl rovněž dán obrovskou motivací všech hráčů se předvést. Gratuluji Pardubicím k zaslouženému vítězství, my se už těšíme na sobotní zápas a věříme, že předvedeme daleko lepší výkon.“