29.10.2010
Tereza Janovská, Jan Hrabal

Šestkrát a dost! Pardubice dokázaly udolat Karlovy Vary

KARLOVY VARY — Povedlo se! Hokejisté HC Eaton Pardubice dokázali zlomit nepříjemnou sérii porážek s karlovarskou Energií, v dnešním utkání 16. extraligového kola vyhráli na západě Čech 3:2. Domácí sice vedli, Eaton ale dokázal utkání otočit a cennou výhru, která jej posunula na šesté místo tabulky, nepustit.

Tipsport extraliga, 16. kolo, pátek 29.10.2010, KV Arena

Karlovy Vary

2:3
1:1, 0:2, 1:0
Branky a nahrávky: 8:51 Dej (Hruška), 51:40 Nosek (Skuhravý) – 14:36 Rákos (Radil), 24:59 Špirko (Somík, Jillson), 36:48 Somík (Špirko, Pineault). Rozhodčí: Hradil, Polák – Poruba, Vengřín. Vyloučení: 4:5. Využití: 1:0. Diváci: 4405. Střely na branku: 28:27. Průběh utkání: 1:0, 1:3, 2:3. Nejlepší hráči: Petr Kumstát – Rastislav Špirko.
Karlovy Vary: Mensator – Nosek, Čutta, Gřegořek, Sloboda, Parýzek, Kokko, Dobroň, Hájek – Kumstát, Skuhravý, Sailer – Hruška, Pech, Zaťovič – Melenovský, Dej, Skladaný – Cyganov, Kuběna, Hřebejk. Trenéři: Antonín Stavjaňa, Václav Baďouček a Pavel Kněžický.
Dynamo Pardubice: Svoboda – Nakládal, Kaberle, Píša, Kočí, Jillson, Mezei, Kolář II – Kolář I, Koukal, Starý – Bartek, Zohorna, Pivko – Pineault, Špirko, Somík – Radil, Rákos, Buchtele. Trenéři: Josef Jandač a Jan Votruba.

Pardubice porazily karlovarskou Energii naposledy 12. října 2008. Od té doby získaly maximálně po bodu. Dnes se již od počátku utkání snažili tuto nelibou bilanci zvrátit, což se jim nakonec po nesmírně koncentrovaném výkonu povedlo.

Eaton sice na začátku inkasoval, vyrovnal ale a hrál svědomitě

Jenže energetici se nehodlali vzdát tak snadno. Již v první minutě utkání své štěstí vyzkoušel Kumstát střelou z otočky, ale trefil pouze tyč.

Ve třetí minutě mohli i Pardubičtí ukázat své přednosti. V přesilové hře střílel od modré Mezei, ale i přes to, že měl karlovarský brankář zakrytý výhled, střelu bez problémů zlikvidoval.

Stav 0:0 svítil na kostce pouze do deváté minuty. V tu dobu si vybojoval kotouč Hruška a poslal Rastislavu Dejovi bezvadnou přihrávku do prostoru mezi kruhy, odkud jemnou střelou poslal slovenský útočník své mužstvo do vedení – 1:0.

Inkasovaná branka hosty nakopla ještě k většímu úsilí o vstřelení své první branky. Snaha se jim vyplatila po pěti minutách. Daniel Rákos si s kotoučem objel bránu, z otočky vystřelil bekhendem do pravého horního rohu branky a vyplatilo se mu to – 1:1.

Pardubice utekly do dvougólového trháku!

Do druhé třetiny vstoupili aktivněji opět hosté. S vidinou vysněné výhry se snažili tak dlouho, až ve 25. minutě otočili skóre ve svůj prospěch. Rastislav Špirko ujel a tísněn jediným karlovarským obráncem z úhlu vystřelil bekhendem – 1:2.

Domácí se s nelichotivým stavem snažili něco udělat, ale veškeré jejich úsilí ztroskotalo na skvěle chytajícím Svobodovi. Možná to bude i vinou nových rozměrů kluziště, které sice mělo domácím pomoci, ale podle dnešního zápasu jim spíše uškodilo.

Pardubičtí ovšem nehodlali skončit. Nabuzeni poslední vysokou výhrou s Třincem se snažili deklasovat i karlovarské hokejisty. Ty se ovšem drželi zuby nehty. Nakonec však i oni povolili. Tři minuty před koncem druhé třetiny Radovan Somík dorážel Špirkovo nahození a z úhlu bekhendem vykryl volný prostor v bráně a zvedl stav utkání na 1:3.

Snížení přineslo drama, body ale nevzalo

Energetici však nehodlali zápas dát zadarmo. V 52. minutě dokázala Energie, že je právoplatně nejlepším mužstvem v přesilových hrách. David Nosek vystřelil od modré a snížil na kontaktní branku.

Po vstřeleném gólu se vžila energetikům znovu krev do žil. Svoboda se bráně jen tak tak stačil přesouvat z místa na místo.

Největší šanci měli domácí v 54. minutě, kdy za vražení na hrazení odešel na trestnou lavici Nakládal a poslal tím své mužstvo na čtyřicet sekund do tří. Jenže pardubičtí hráči zvládli oslabení s bravurou. Energetici si sice dokázali vytvořit vražedný tlak, ale na skvělého Svobodu prostě další recept nenašli, a tak po dvou letech opět slaví Pardubice výhru nad Karlovými Vary, kterým nepomohla ani závěrečná power play.

Václav Baďouček (HC Energie Karlovy Vary): „Chtěli jsme do zápasu vstoupit aktivně, což se nám podařilo pouze v prvním střídání. Poté jsme vyloučeními přenechali aktivitu hostům. Pardubice tady odehrály výborné utkání, padesát minut byly lepším mužstvem. Náš tlak v závěrečné desetiminutovce byl sice velký, ale bohužel deset minut v zápase je málo. Šance na vyrovnání tam byly, ale hosté si zaslouženě odvážejí všechny body. Rozšíření kluziště nemělo na výsledek vliv, hráči si to tak přáli, chtěli mít rozměry plochy jako ve staré plecharéně.“

Josef Jandač (HC Eaton Pardubice): „Myslím si, že to bylo vyrovnané utkání. V průběhu zápasu byly pro nás důležité dva momenty. Ve druhé třetině jsme dokázali odskočit o dvě branky a v poslední třetině jsme dokázali ubránit přesilovku pět na tři. Následně potom i situaci v power play. V závěru se tlak domácích stupňoval zejména proto, že jsme udělali několik nesmyslných vyloučení a tak jsme zápas hodně zdramatizovali. Gólman Svoboda podal výborný výkon. Byli jsme dnes šťastnější a odvážíme si tři body.“