28.8.2011

Pardubice šmikly i finského mistra a klepou na solnohradská vrata!

PARDUBICE — Kdo nebyl, o hodně přišel! Fantastický zápas sehráli hokejisté HC ČSOB Pojišťovna Pardubice v dalším duelu European Trophy proti IFK Helsinky. Východočeši vedli po gólech Martina Barteka a Jana Starého 2:0, Finové sice zápas zdramatizovali, ale domácí si cennou výhru nenechali vzít. Jediné mínus skvělé podívané? Že nebylo vyprodáno…

European Trophy, 7. kolo, neděle 28.8.2011, ČEZ Arena Pardubice

HIFK

2:1
1:0, 1:0, 0:1
Branky a nahrávky: 13:27 Bartek (Elkins, Kočí), 25:12 Starý (Bartek, Sičák). Rozhodčí: Homola, Hribik – Čížek, Prchal (všichni ČR). Vyloučení: 9:9. Využití: 1:0. Diváci: 4127. Střely na branku: 26:28. Průběh utkání: 2:0, 2:1. Nejlepší hráči: 1. Martin Bartek (Pardubice), 2. Markus Granlund (IFK Helsinky), 3. Jan Starý (Pardubice).
Dynamo Pardubice: Koutský – Píša, Kolář II, Sičák, Kočí, Benák, Borer, Nakládal, Mocek – Kousal, Koukal, Starý – Bartek, Elkins, Nosek – Sim, Zohorna, Rákos – Nahodil, Radil, Buchtele. Trenéři: Pavel Hynek a Ladislav Lubina.
HIFK: Riksman – Jokela, Söderholm, Kankaanperä, Kurvinen, Tuohilampi, Melart, Salmi, Nyholm – Ahtola, Mikael Granlund, Peltonen – Somervuori, Hirschovits, Tallberg – Pöysti, Wirtanen, Markus Granlund – Åsten, Liivik, Järvinen. Trenéři: Petri Matikainen, Pasi Sormunen a Antti Pennanen.

Pardubičtí hokejisté nastoupili ke svému druhému utkání během víkendu, na střídačce Východočechů se objevil Dušan Salfický, jenž může v sezoně vypomoci svému mateřskému klubu formou střídavých startů z Litoměřic.

Rychlý a přesný brejk poslal Pardubice do vedení

Hned od prvních vteřin bylo v pardubické ČEZ Areně jasné, že na východ Čech přijel zdravě sebevědomý tým plný skvělých hokejistů, kteří se nebojí tvrdé hry. Rychlé bruslení a osobní souboje byly doménou celého střetnutí.

Česká rozhodcovská dvojice Martin Homola – Jan Hribik tak měla od prvních minut spoustu práce. Arbitři hned ve 3. minutě poslali za katr Mikka Jokelu, Východočeši však nevyužili početní převahu k vybudování náskoku. Rychlý přístup finských hráčů jim dělal značné problémy.

Kromě hokejek v soubojích jiskřily v ČEZ Areně i pěsti. A to konkrétně v čase 7:48. Pardubický junior Tomáš Nosek najel do pásma, kde se v rohu chytil s Tonim Söderhelmem. Jemu navíc pomohl Max-Micke Åsten, a tak výsledkem byla čtyřminutová přesilovka pro Pardubice. Závažnější moment před brankou helsinského IFK však nepřinesla.

Jinak tomu bylo po brejku dvojice Corey Elkins – Martin Bartek. Ti ve 14. minutě předvedli ukázkové řešení situace dvou na jednoho. Americký forvard nabil svému slovenskému kolegovi, ten ranou z voleje pálil přesně – 1:0.

V závěru úvodní dvacetiminutovky se domácí celek musel bránit finské převaze po vyloučení obránce Koláře, díky pohotovým zákrokům gólmana Koutského to zvládl.

Jan Starý obratně v přesilovce zvýšil náskok Pardubic

Atraktivní hokejová podívaná, které by slušel vyprodaný stadion, pokračovala i v další části hry. V jejím úvodu se Pardubice docela v pohodě ubránily helsinské přesilovce po Sičákově držení.

To pardubická hra v převaze po špatném střídání Finů přinesla gólovou akci. Parádní signál a ještě lepší provedení Jana Starého roztleskaly ČEZ Arenu. Martin Bartek střílenou přihrávkou našel hráče s číslem 23 před kasou, ten obratně vložil hůl a puk nasměroval přímo pod víko Riksmanovy branky.

Těžké chvíle přišly pro Pardubice po dvou vyloučeních útočníků Starého a Rákose, kdy Východočeši hráli jedenadvacet sekund ve třech proti pěti. Defenzívu domácích řádně podržel gólman Koutský, Finové se přes řadu příležitostí neprosadili.

Pardubická aréna se radovala v čase 39:43 z třetího gólu, puk za brankovou čáru dostal Jakub Nakládal, jenže česká dvojice rozhodčích změnu skóre nepovolila. Za vzájemnou potyčku totiž těsně předtím přerušila hru, na lavici hanby poslala Petra Mocka a Markuse Kankaanperäho.

Fantastický zápas dokázaly Pardubice vyhrát!

Jonathan Sim donutil povstat diváky po kouscích v helsinském brankovišti ve 43. minutě, jenže lapačka gólmana IFK zachránila spletitou situaci pro hostující celek. I to ale dokazovalo, že Pardubice pokračovaly ve výborné hře.

Ve 47. minutě se k pěkné střele po rychlém vletu do pásma dostal Lukáš Radil. Pardubický odchovanec však pouze provětral Riksmanovu lapačku. Tenhle moment Východočechy mrzel, neboť chvíli poté ujel pardubické obraně Markus Granlund a trefil se přesně mezi Koutského betony – 2:1.

Finové mohli srovnat při početní převaze po Benákově hákování, Pardubice dostali pod tlak, ale obrana domácích odolala náporu týmu IFK. Ten nadále podnikal útočné výpady, zatímco Východočeši čekali na každou možnost přečíslení.

Rozhodnout o svém vítězství mohli domácí hokejisté v přesilovce poté, co Ilari Melart krosčekoval Tomáše Zohornu v předbrankovém prostoru, v ní nebezpečně dvakrát pálil Jan Starý, nikoliv gólově.

IFK Helsinky vrhly v závěru utkání všechny síly do ofenzívy, v čase 59:13 si vzaly time out, ale Pardubice obrovskou vůlí dovedly zápas do kýženého vítězství. To nezměnila ani menší potyčka po skončení zápasu.

Pardubice tak mají v Jižní divizi patnáct bodů a jen shoda nešťastných náhod je může připravit o účast na závěrečném turnaji Red Bulls Sallute!

Pavel Hynek (HC ČSOB Pojišťovna Pardubice): „Viděli jsme utkání oboustranně výborné úrovně. Mělo větší tempo a agresivitu oproti duelu s Kometou Brno. Získali jsme skalp finského mistra s výborným týmem, to je velmi cenné. Není náhoda, že vyhráli titul, mají opravdu velmi dobré mužstvo. Každý chtěl dnes vyhrát, pro nás je důležité, že jsme obstáli v osobních soubojích, kde Finové hráli hodně přímočaře a agresivně. Dá se říci, že ve třetí třetině nás dostali pod tlak, podržel nás ale brankář Koutský. Ten odchytal skvělý zápas.“

Petri Matikainen (IFK Helsinky): „Na prvním místě chci pogratulovat Pardubicím, hrály skvěle dnes večer hlavně v prvních dvou třetinách. Těžko jsme se v prvních čtyřiceti minutách dostávali do hry, až ve třetí periodě se nám to povedlo. Nevyužívali jsme ale šance, proto jsme prohráli. Pardubice byly ale lepším mužstvem, vyhrávaly osobní souboje, byly lepší na puku. Jsem ale šťastný za naši třetí třetinu, to jsme hráli opravdu dobře.“