23.12.2013

Pardubice se obdarovaly třemi body v Ostravě a jsou v šestce

PARDUBICE — Nejhezčí dárek pod vánoční stromeček si nadělili hokejisté HC ČSOB Pojišťovna Pardubice v předehrávce 32. extraligového kola na ledě Vítkovic. Zde dokázali vyhrát po více než třech letech v základní části. Východočeši předvedli velmi kvalitní výkon, výborný duel sehrál Václav Benák. Nejproduktivnější zadák se podepsal pod prvními třemi brankami: jednu vstřelil, na góly Radovana Somíka a Roberta Kousala přihrával a tu poslední vsítil Marek Ďaloga.

Tipsport extraliga, 32. kolo, pondělí 23.12.2013, ČEZ Aréna, Ostrava

Vítkovice

1:4
0:1, 0:2, 1:1
Branky a nahrávky: 55:34 Němec (Strapáč, Húževka; 5/5) – 19:41 Benák (Sýkora, Radil; 3/5), 22:12 Somík (Benák; 5/5), 36:57 Kousal (Ďaloga, Benák; 5/5), 48:17 Ďaloga (Nosek, Radil; 5/5). Rozhodčí: Hrubý, Wagner – Gebauer, Lederer. Vyloučení: 7:7 (3:2, 1:2, 3:3). Využití: 0:1. Diváci: 7494. Střely na branku: 29:35 (13:11, 7:16, 9:8). Srážky: 12:14 (5:7, 3:5, 4:2). Vhazování: 35:22 (9:8, 13:3, 13:11). Blokované střely: 2:2 (0:2, 1:4, 3:8). Průběh utkání: 0:4, 1:4. Nejlepší hráči: Peter Húževka – Václav Benák.
Vítkovice: Šindelář – Stehlík, Kovář, Sloboda, Kudělka, Hruška, Barinka, Bail – Strapáč, Němec, Húževka – Huna, Roman, Svačina – Káňa, Burger, Szturc – Kolouch, Valčák, Vandas.
Dynamo Pardubice: Hudáček – Ďaloga, Benák, Kočí, Píša, Čáp, Gregorc – Nosek, Kousal, Radil – Sýkora, Zohorna, Kolář – Somík, Cetkovský, Tybor – Semorád, Moučka, Endál.

Zápas 32. kola se ve Vítkovicích předehrával z důvodu účasti Ostravanů na Spenglerově poháru. Pardubice nastoupily i s trojicí reprezentantů a předvedly v ČEZ Aréně vysoce zodpovědný výkon. Po čtyřbrankové výhře vystřídaly Vítkovice na šestém místě extraligové tabulky.

Václav Benák využil přesilovku pět na tři

Pardubické hokejisty mohl ve vlastním oslabení (za držení pykal Aleš Píša) poslat do vedení už ve 4. minutě Petr Sýkora, jenž po chybě domácích uháněl sám na Šindeláře, ale dojíždějící hráč mu natolik zkomplikoval situaci, že jeho střela nebyla dostatečně důrazná.

O pár minut později měl velikou šanci ostravský jubilant Jiří Burger, ten nejprve přihrál do ideální střelecké pozice Hruškovi, jemuž ale rána nesedla. Kotouč se ovšem vrátil na hůl Burgerovi, který zblízka minul prázdnou branku. Na opačné straně zahrozil Lukáš Endál, ale ani on neuspěl.

V 18. minutě dostal ideální pas do kruhu Petr Sýkora, ale ani ve druhém souboji s Filipem Šindelářem neuspěl. Závěr třetiny se nesl ve znamení trvalého pardubického tlaku, ze kterého Východočeši vytěžili dlouhou přesilovku pět na tři.

Pardubice obléhaly Šindelářovo postavení, po necelé půlminutě ostravský brankář kapituloval po ostré ráně Václava Benáka. Pardubický zadák dostal nabito od Petra Sýkory a přesnou trefou si upevnil výsostné postavení v čele kanadského extraligových obránců – 0:1.

Pardubice trpělivou hrou navýšily na rozdíl tří branek

Ve druhé třetině byly Pardubice jasně lepší, soupeře přestřílely 16:7 a zaslouženě se radovaly ze dvou gólů. Hned ve 23. minutě poslal Václav Benák přesný puk Radovanu Somíkovi do mezikruží, odkud se trefil popáté v letošní sezoně – 0:2.

Ve 34. minutě sice zahrozila dvojice Szturc – Káňa, ale to bylo všechno ze strany domácích ve druhém dějství. Hned po nich zahrozila Cetkovského teč, ale puk si po ní nenašel cestu mezi tři tyče.

Robert Kousal byl ve 37. minutě úspěšnější. Marek Ďaloga jej přesným pasem vyslal do sóla, našel jej přesně mez obránci. Talentovaný centr nájezd proměnil, když se trefil Šindelářovi mezi betony – 0:3.

Marek Ďaloga se prvně trefil, Hudáčkovi nula utekla

Pardubice si nenechaly cennou výhru, která je posunula z deváté na šestou příčku, vzít. Téměř sedm a půl tisíce diváků v ostravské ČEZ Aréně sledovalo maximálně zodpovědnou hru Východočechů. Ti v pohodě ubránili dvouminutovku po Gregorcově krosčeku ve 44. minutě.

O pět minut později se poprvé v sezoně gólově prosadil obránce Marek Ďaloga: slovenský zadák úspěšně zakončil nájezd dvou na jednoho s Tomášem Noskem. Excelentní příhru českého reprezentanta usměrnil přesně – 0:4.

Vítkovice se přece jen dočkaly v 56. minutě. Strapáč se uvolnil v mezikruží, vystřelil a jeho pokus vyrazil Hudáček jen před Erika Němce, který se zblízka nemýlil – 1:4. Chvíli na to měly Vítkovice k dispozici přesilovku, nevyužily ji.

Hokejisté HC ČSOB Pojišťovna Pardubice zvládli poslední předvánoční duel excelentně, nyní mají dva dny volna a na Štěpána se začnou chystat na sobotní derby s Hradcem Králové. Do něj půjdou posíleni cennou výhrou z ostravského ledu.

Peter Oremus (HC Vítkovice Steel): „Neumím si vysvětlit, proč se nám doma tak nedaří. Pevně věřím, že po Novém roce se to už zlomí a začneme doma vyhrávat, protože většinu bodů jsme posbírali venku. Pardubice vyhrály zaslouženě.“

Miloš Říha (HC ČSOB Pojišťovna Pardubice): „Podali jsme jeden z nejlepších výkonů na ledě soupeře za celou sezonu. Dobře jsme bránili, dobře jsme reagovali na změny ve hře Vítkovic, které byly v průběhu zápasu. Ze zajištěné obrany jsme vyráželi do brejkových situací, kterých jsme měli nespočet. Zvítězili jsme zaslouženě.“