18.1.2008
Vladimír Gregor, Jan Hrabal

Pardubice doma na Jihočechy opravdu umí! Porazily je 5:2

PARDUBICE — To je comeback jako hrom! Po svém zranění prokázal Petr Sýkora výtečnou formu. V dnešním zápase proti Českým Budějovicím plně prokázal své přednosti a dvěma vstřelenými góly pomohl přehrát aktuálního Lída extraligy. Pardubickému kanonýrovi zdatně sekundoval Tomáš Rolinek, jenž se také dvakrát prosadil proti Romanu Turkovi. Pátý zásah do českobudějovické sítě přidal Jan Starý. Kolektivní a snaživý výkon dovedl Východočechy k důležitému vítězství, kterému aplaudovalo v ČEZ Areně téměř 10 000 diváků.

O2 extraliga, 42. kolo, pátek 18.1.2008, ČEZ Arena Pardubice

České Budějovice

5:2
0:0, 2:0, 3:2
Branky a nahrávky: 20:22 Rolinek (Sýkora), 30:36 Sýkora (Rolinek), 49:22 Sýkora (Snopek), 51:29 Rolinek (Klejna), 56:23 Starý (Koukal) – 44:15 Kůrka (Šimánek), 50:39 Vak (Sailer). Rozhodčí: Mandionni (Švýc.) – Charvát, Kalivoda. Vyloučení: 7:6. Využití: 1:2. V oslabení: 1:0. Diváci: 9764. Střely na branku: 30:33. Průběh utkání: 2:0, 2:1, 3:1, 3:2, 5:2.
Dynamo Pardubice: Lašák – Snopek, M. Šeda, J. Nakládal, Linhart, Posmyk, Kolář II, Koma – Sýkora, Rolinek, Tvrdík – Cetkovský, Pucher, Somík – Kolář I, Starý, Koukal – Ondřej, Zohorna, Klejna. Trenéři: Jiří Šejba a Ladislav Lubina.
České Budějovice: Turek – Frolo, Gřegořek, Sičák, Vydarený, Novák, Bolf, Toman, Mucha – Hřebejk, Mertl, Brabenec – Kůrka, Šimánek, Sailer – Květoň, Vak, Veselý – Kotrla, Hübl, Kuchejda. Trenéři: Josef Jandač a Milan Černý.

On line přenos Zápis o utkání Referát ČTK

Pardubice hrály zakřiknutě, soupeř je snadno přehrával

Jihočeši od úvodních vteřin plně potvrzovali pozici průběžného lídra soutěže, když svého soupeře jasně přehrávali. Hned po minutě hry se mohlo měnit skóre. Tři přihrávky na jeden dotek uvolnily před Lašákem zcela volného Kuchejdu, naštěstí pro Paradubice se forward Budějovic trochu zalekl šance a kotouč mu utekl. Následovala premiérová přesilovka pro Cetkovského technický přestupek. Hosté zahrozili zejména pumelicí Nováka, kterou musel Lašák rychle schovat do lapačky před dotírajícími útočníky.

I následující minuty trávil Moeller převážně zakopaný v předem připravených pozicích ve vlastním obranném pásmu a domácí příznivci nestačili trnout při kolotoči, který poháněla ofenzivní síla Mountfieldu. Při pobytu elitní úderné formace Budějovic visela branka doslova na vlásku. Domácí se osmělili k jakémus náznaku šance až v průběhu sedmé minuty, kdy se pokusil zaskočit zívajícího Turka slabou střelou z otočky Somík.

Na opačné straně bomba Sailera málem udělala díru do Lašákovy masky, hlavní sudí Mandionni ze Švýcarska se ale nenamáhal ani přerušit. Pardubice dostaly příležitost k probuzení dřímajících útočníků po faulu Sailera, jenže vyjma nepovedené rány Nakládala po hezké, nicméně spíše náhodné, kombinaci je sok už k ničemu dalšímu nepustil.

Přesilová hra ale domácí přeci jen trošku nastartovala, zejména Starý se prezentoval hezkou střelou na vzdálenější tyč, se kterou měl Turek poprvé v utkání vážnější problémy. V závěru třetiny přetavil aktivitu ve vyloučení soupeře ještě junior Klejna, Budějovice se však opětovně v naprostém poklidu ubránily.

Raketový nástup domácích dal utkání nový náboj

S nástupem do druhé dvacetiminutovky se domácí vskutku nepárali. Sýkora zatáhl kotouč do třetiny, tandemem našel Rolinka a ten i přes obtížné zpracování rychlým švihem usadil kotouč přesně k levé tyči – 1:0. Branka Moeller očividně povzbudila a po dalším gólu sahal Somík. Mountfield to ovšem nerozhodilo a hned z protiútoku nechal vyniknout Lašáka Kotrla.

Jihočeši dostali příležitost k vyrovnání po nedovoleném zákroku Cetkovského, jenž hasil zaváhání Posmyka v rozehrávce. Tu mohl přetavit v gólovou radost obránce Vydarený, jehož plachtící pokus uviděl Lašák až v posledním možném okamžiku. Cetkovský se hned po návratu z trestné lavice zapojil do hry a po vzorné přihrávce z prostoru mezi kruhy zamířil trestuhodně nad. Hra už se v té době minimálně vyrovnala, naopak Pardubice začínaly mít herně lehce navrch.

V nejlepším však přišel trest pro Starého a hosté hráli další přesilovou hru. Co se ovšem nestalo. Rolinek hned po buly procedil kotouč do středního pásma, kde se ho ochotně ujal uzdravený Petr Sýkora. Následoval krátký nápřah za modrou a vystřelený projektil prošel Turkovi pod lapačkou do sítě – 2:0. Náladu mohl hostům trochu spravit v závěru přesilové hry Mertl, jenže ani sám před Lašákem nedokázal dotáhnout blafák do zdárného konce.

Oba týmy si záhy obrátily role, bránit se musely Budějovice. Po drobném zaváhání si domácí kotel oddychl po nebezpečné zadovce Vaka, pak už se ale Moeller nastěhoval před Turka. Tomu zatrnulo zejména po akci aktivního Rolinka. Závěr třetiny orámovala pohledná akce domácího celku, na jejímž konci Šeda málem Turkovi ustřelil vyrážečku.

Moeller se vzepřel nepřízni osudu a zaslouženě zvítězil

Hned po 11 vteřinách hry hákoval Tvrdík a Jihočechům se otevřela možnost ke zdramatizování zápasu. To se málem povedlo Hüblovi, jenž si vybruslil před Lašáka, ale svůj pokus namířil nad horní tyč. Stejný hráč v pokračující akci potáhl holí Linharta a síly se srovnaly. Údiv tribun vyvolalo rozhodnutí jinak přesného sudího Mandionniho, jenž ohodnotil podklouznutí soupeře jako faul Somíka.

Přesilovku Budějovic navíc půl minuty nato vyšperkoval o přísné vyloučení Šedy a rázem tu byla dvojnásobná početní převaha Mountfieldu, který k ní přišel jako slepý k houslím. Kontaktní gól byl jen logickým vyústěním celé situace. Lašák sice stačil na brankové čáře zlikvidovat gólovku Šimánka, proti dorážce Kůrky už ale nemohl učinit nic – 2:1.

Štastný střelec hostující skvadry se o pár chvil později prezentoval nepěkným zákrokem na Rolinka, po kterém byl také po zásluze vyloučen. Dvě Pucherovy fantastické přihrávky sice ještě neproměnil v gól Cetkovský a po něm Nakládal, ale boží mlýny tentokrát naprázdno nemlely. Další hezkou kombinaci zakončila dělovka Sýkory z první od modré čáry, na kterou Turek ani nereagoval – 3:1.

To ale nebylo zdaleka vše. Za další půlminutu se znovu otevřela vrátka na trestnou lavici domácího celku a soupeř trestal. Krásnou kombinaci zakončoval do prázdné branky po dokonalé rozborce pardubické obrany Vak – 3:2. Rozezlené diváky bojující s křivdou utišil pohádkovou akcí Tomáš Rolinek. Ten si na vlastní modré přivlastnil puk, přehrál dva protihráče a v plné rychlosti zakončil po kličce mezi Turkovy betony – 4:2.

Domácí mohli výhru definitivně stvrdit v přesilové hře po faulu Sičáka a po střele Cetkovského zívala na Somíka odkrytá branka. Ke své smůle napálil kotouč pouze do bezmocně ležícího Turka. Hosté se pokusili otevřít hru a vydolovat gól naděje, jenže jejich snaha zůstala pouze zbožným přáním. Do samostatného úniku se dostal Koukal, jehož ránu ještě Turek stačil pádem zlikvidovat, dorážka Starého pod víko už ale chytatelná nebyla – 5:2. Zápas se dohrával v exhibičním duchu a za trvalého potlesku a písní domácího kotle, který se dočkal nejen cenné výhry svého celku, ale od 20. minuty i parádního hokeje.

Ladislav Lubina (HC Moeller Pardubice): „Utkání jsme začali jakoby pod dojmem prohry v Liberci a proto první třetina byla z naší strany nemastná a neslaná. Důležité ale bylo, že jsme v ní nedostali gól, což bylo stavebním kamenem pro celé utkání. Ve druhé třetině jsme se dostali do dvougólového vedení, bohužel v úvodu třetí třetiny jsme nezachytili nástup soupeře, málo jsme bruslili, z toho pramenily zbytečné fauly a dostali jsme soupeře znovu do hry. Nesmírně si cením toho, že hráči nepolevili a třetí třetinu perfektně psychicky zvládli a dovedli tak utkání k vítězství.“

Josef Jandač (HC Mountfield České Budějovice): „My jsme hráli dobře prvních deset minut, ale pak jsme přestali hrát a ta naše aktivita byla hluchá. Soupeř proměnil šance, které měl a které jsme mu nabízeli. Bylo znát, že se mu vrátil Sýkora, který nám vždycky dá nějaké góly. To na nás dneska stačilo.“