28.9.2012
David Záruba

Kletba Slavie trvá. Úporná snaha na body nestačila

PARDUBICE — Hokejisté HC ČSOB Pojišťovna Pardubice nedokázali vyzrát na svého neoblíbeného soupeře v ČEZ Areně a Slavii podlehli 2:5. Do třetí třetiny vstupovali domácí pouze s jednobrankovou ztrátou, ale Pražané si už výhru nenechali vytrhnout.

Tipsport extraliga, 6. kolo, pátek 28.9.2012, ČEZ Arena Pardubice

Dynamo Pardubice

Slavia Praha

2:5
1:2, 1:1, 0:2
Branky a nahrávky: 3:45 Bartek (Somík, Kočí; 5/4), 38:25 Kolář (Bartek; 5/5) – 4:29 Kadlec (Červenka, Sobotka; 5/5), 6:03 Červenka (Sobotka, Kadlec; 4/5), 20:15 Sobotka (Kalla; 5/5), 56:04 Jelínek (Růžička; 5/5), 58:50 Kalla (Červenka, Sobotka; 5/5). Rozhodčí: Souček, Šindler – Horinek, Svoboda. Vyloučení: 5:4 (3:1, 1:1, 1:2). Využití: 1:1. Diváci: 8792. Střely na branku: 35:28. Průběh utkání: 1:0, 1:3, 2:3, 2:5. Nejlepší hráči: Martin Bartek – Roman Červenka.
Dynamo Pardubice: M. Růžička (20:15 Salfický) – Píša, Kočí, Sičák, Kindl, Vašíček, Kolář, Ďaloga – Hemský, Zohorna, Brendl – Bartek, Beech, Somík – Nosek, Kousal, Starý – Cetkovský, Buchtele, Semorád – Šagát. Trenéři: Pavel Hynek a Ladislav Lubina.
Slavia Praha: Kopřiva – Kadlec, Kučný, Kuboš, Krejčík, Kolařík, Dresler, Kempný – Kalla, Červenka, Sobotka – Žejdl, Hertl, Krenželok – Jelínek, V. Růžička ml., Sklenář – Micka, Alinč, Tomica – Poletín. Trenéři: Vladimír Růžička, Ondřej Weisman a Josef Beránek.

Komentář

Pardubice ubránily přesilovku pět na tři, Slavia šla přesto do vedení

Úvod první třetiny zcela nahrál do karet Slavii. V čase 1:03 totiž obdržel menší trest Beech, a jelikož už na trestné lavici seděl Zohorna, měla Slavia k dispozici sedmdesát devět vteřin dlouhou přesilovku pět na tři. Výhodu Pražanů řídil od pravého mantinelu Roman Červenka, ale až na jeho střelu z mezikruží, kterou Růžička vyrazil nad, si Slávisté nedokázali vytvořit ideální palebnou pozici.

Pardubice ubránění těžké situace nakoplo a už v rovnovážném stavu se na zteč vydal Hemský. Jeho efektní otočku zastavil faulem Jakub Krejčík a přesilovku hráli i domácí. Po jedenácti vteřinách se nahození Somíka dostalo až k Martinu Bartekovi, který ze svého stanoviště u levé Kopřivovy tyče zavěsil – 1:0.

Slávisté s odpovědí nečekali ani celou minutu. Červenka na sebe natáhnul hráče a předložil kotouč před branku najetému Petru Kadlecovi, který zakončil přesně ke vzdálenější tyči – 1:1. Divoké tempo pokračovalo. Před Kopřivu se proháčkoval Kousal a byl při zakončení faulován. Svůj pokus si tak zopakoval při trestném střílení, ale Kopřiva jeho blafák přečetl.

Na tahu byli hosté. Při vyloučení Somíka opět v útočném pásmu manévroval Červenka a tentokrát už úspěšně. Růžička střelu hráče s číslem 10 už nestihl vytěsnit mimo branku – 1:2. Druhá polovina první třetiny už byla o poznání klidnější. Ubylo šancí, načítaly se osobní střety. Oba týmy začaly jednoznačně důsledněji bránit.

Bleskový gól Slavie smazal v závěru třetiny Kolář

Start druhé části byl opět v režii Slavia, tentokrát i s gólovým vyjádřením. Kalla vyčíhal zaváhání v pardubické obraně a předložil Sobotkovi, který z mezikruží pálil přesně – 1:3. Po gólu nahradil Růžičku v pardubické brance Dušan Salfický. Ten byl od začátku své štace v permanenci díky střele Sklenáře z křídla.

Vydechnout Salfickému nedal ani Červenka, který zakončil přečíslení po Sobotkově pasu do boční sítě. Nepříznivý stav se snažil zlomit na druhé straně Hemský, avšak Kousal po jeho přihrávce netrefil v těžké pozici poloprázdnou branku. Následně mohli domácí udeřit v přesilovce, ale Kindlovy rány od modré likvidoval Kopřiva.

Hokejisté Slavie měli díky dvoubrankovému vedení lehčí ruce a snadněji se dostávali do útočné třetiny, domácím přechodová fáze drhla. Hezky to ilustrovala akce Hertla, který vyslal do šance Žejdla, jenž se nečekaně zjevil za zády pardubických zadáků, ale na Salfického lapačku nevyzrál.

Pardubičtí přišlápli plyn až v závěru druhé třetiny. Nejprve se pěkně uvolnil Jakub Kindl a z osmi metrů napálil puk přímo do Kopřivy. To Jan Kolář si v podobné situaci o dvacet vteřin vedl o dost lépe. Bartek zachytil kotouč za brankou a pardubický bek připravil třetí třetině napínavý scénář – 2:3

Obrovská snaha nestačila, Slavia výhru potvrdila

Pardubice branka na 2:3 evidentně nabudila a do třetí třetiny vlétly s velkou chutí. Úvodní pětiminutovka se odehrávala výhradně jen před Kopřivou. Brankář Slavie se nejvíce zapotil při nahození Hemského, na které číhal na zadní tyči Kousal. Dobrou možnost měl i Kindl, jemuž nabil flintu po dlouhém obléhání branky Bartek.

Do pozoru vrátil Salfického až Červenka, jenž se ukryl za zády Kindla a pálil mezi betony. Pardubický brankář sklapl betony včas. A rychlou reakci prokázal i při podobné střele Dreslera. Pak už se ke slovu zase dostali Východočeši. Hemský načasoval pas Starému, jenž zkusil vypálit na bližší tyč. Kopřiva u ní byl dříve než puk.

Pardubické naděje o kus pozvedl v 53. minutě faulem Krenželok. Domácí se ale o výhodu rychle připravili, neboť zachybovali při střídání a hráli v šesti. Ani jeden tým krátkou výhodu nevyužil. Slavia to ale dohnala vzápětí. Růžička vyhodil kotouč přesně na Petra Jelínka, který si v samostatném úniku poradil bez chyby – 2:4.

Slavia už směřovala za jistou výhrou, kterou ještě stvrdil zakončením do prázdné branky Jaroslav Kalla – 2:5. Pardubice tak ani potřetí v sezoně na domácím ledě nevyhrály.

Ohlasy po utkání

Pavel Hynek (HC ČSOB Pojišťovna Pardubice): „Hned v první minutě jsme se hloupými fauly dostali do třech, ale myslím si, že ubránění téhle přesilovky nás nakoplo. Dali jsme vedoucí gól, ale do minuty bylo srovnáno. Takové góly nás srážejí. Pak znervózníme, nemůžeme se z toho dostat a to samé bylo na začátku druhé třetiny. Po patnácti vteřinách nám přeskočí puk hokejku, je z toho situace tři na dva a laciný gól. Ve třetí třetině jsme stáhli hru do tří pětek a následných deset minut mělo parametry našeho hokeje. Ale pořád tam chybí větší tlak do branky, nedaří se nám prosadit se v předbrankovém prostoru a možná nám chybí i větší klid v koncovce. V samotném závěru nás Slavie vybrejkovala a rozhodla utkání.“

Vladimír Růžička (HC Slavia Praha): „Měli jsme poměrně slušný vstup do utkání. Samozřejmě i proto, že jsme hráli pět na tři, ale nepodařilo se nám dát gól. Naopak soupeř hned první přesilovku využil, ale pro vývoj utkání bylo hodně důležité, že jsme rychle zvrátili vývoj utkání a pak jsme celé utkání měli výhodu v tom, že jsme pořád vedli. Utkání bylo hodně vyrovnané. Je to ale o gólech a nám se jich dnes podařilo dát pět a tím jsme to uhráli na svou stranu. Myslím si ale, že jsme měli i štěstí.“