Český Telecom extraliga ledního hokeje, ČF4, neděle 18.3.2001, Palác kultury a sportu

Vítkovice

4:3
3:1, 0:1, 1:1
Branky a nahrávky: 4:33 Pospíšil (Moravec, Jerofejev), 9:08 Kaděra (Štraub), 17:14 Jerofejev (Procházka), 46:45 Sršeň (Galvas) – 11:38 Sýkora (Píša, Mikeska), 28:21 Lubina (Jančařík, Rolínek), 43:36 Kudrna (Rolinek, Lubina). Rozhodčí: Souček – Bádal, Pouzar. Vyloučení: 12:9, navíc Štraub (Vítkovice) 10 minut osobní trest. Využití: 2:0. Diváci: 9250 (vyprodáno). Střely na branku: 30:32. Průběh utkání: 2:0, 2:1, 3:1, 3:3, 4:3. Stav série: 2:2.
Vítkovice: Trvaj – Jerofejev, Philipp, Vilášek, Galvas, Výtisk, Pavelek – Moravec, Pospíšil, M. Procházka – Kaděra, Štraub, Selingr – Ivan, Tomášek, Sršeň – od 41. navíc Najdek. Trenéři: Alois Hadamczik, Kamil Konečný a Mojmír Trličík.
Dynamo Pardubice: Barta – Píša, Divíšek, Mudroch, Jančařík, Malinský, Duben – P. Sýkora, Janecký, Mikeska – Kudrna, Rolinek, Lubina – Kábrt, Filip, S. Procházka. Trenéři: Josef Paleček a Petr Hemský.

Hokejisté Vítkovic získali jistotu, že minimálně ještě jednou si letos zahrají doma. Ve vypjatém utkání dnes udolali Pardubice těsně 4:3, když v závěrečných sekundách při dvojnásobném oslabení a power play Pardubic přestáli i trojnásobnou přesilovku soupeře.

Domácí do zápasu vletěli jako uragán. Bartu v pardubické brance zasypali v úvodních minutách palbou těžkých střel a už po pěti minutách se mohli radovat z vedoucího gólu, když Pospíšil těsně před Bartou šikovně tečoval Moravcovu přihrávku.

Tlak Vítkovic zdaleka nepolevil. V šesté minutě vyzval Galvas ke skórování Kaděru, Barta ale včas sklapl betony a vzápětí reflexivně vyrazil i Tomáškovu dorážku z bezprostřední blízkosti. Výraznou převahu Vítkovice přesto korunovaly další brankou. Selingr v osmé minutě ještě znovu nechal vyniknout Bartu, po chvíli ale Štraub střílenou přihrávkou z vlastní poloviny trefil nohy pardbického obránce Dubna, puk hbitě vypíchl Kaděra a sólový nájezd zakončil precizním blafákem.

Až poté se Pardubičtí vzpamatovali a Sýkora přesnou střelou po ledě uzemnil euforii na tribunách. Trvaj si pak přišel na své, spoluhráče podržel při ranách Stanislava Procházky a Kábrta. Závěr vzrušující třetiny patřil znovu Vítkovicím a Jerofejev jim v přesilovce nechytatelnou bombou vrátil dvougólový náskok.

Ve druhé části už převaha Vítkovic zřetelně zeslábla. Selingr po efektní zadovce Kaděry bekhendem napnul jen boční síť, a tak udeřili hosté. Lubina zachytil nedůslednou rozehrávku soupeře a zápěstím našel mezeru v Trvajově rozkleku. Utkání ještě nabralo na dramatičnosti, do rozhozené obrany Pardubic pak vtrhl rozjetý Martin Procházka, ale Barta si v pádu na jeho forhendový blafák počkal s připravenou lapačkou.

Když Sršeň v přesilovce netrefil z ideální pozice ani branku, čekal Ostravany krušný závěr druhé části. Závěrečných pět minut totiž odehráli místy i v dvojnásobném oslabení, Pardubice si však v dlouhé početní výhodě nedokázaly vytvořit žádnou brankovou šanci.

Vyprodanému hledišti zatrnulo hned v úvodu třetí třetiny. Kudrna se zbavil Selingra a Trvaje zaskočil lehkým bekhendovým nahozením ke vzdálenější tyčce. Domácí jako by ztráceli půdu pod nohama, na pár minut přenechali iniciativu soupeři, ale přestáli nejhorší a díky přesné Sršňově dorážce v přesilovce strhli vedení opět na svou stranu.

Za stavu 4:3 už Vítkovice neriskovaly, stáhly se do středního pásma a bořily akce Pardubic už v zárodku. Vítězství mohl pojistit naopak Moravec, ale Barta jeho švih stačil vyrazit. V hektickém závěru poslal sudí Souček domácí tým do tří, hosté odvolali gólmana a po vyhraném buly měli možnost i vyrovnat, avšak Trvaj si s Jančaříkovou střelou poradil.

Alois Hadamczik (HC Vítkovice): „Mám radost, že alespoň ještě jednou si zahrajeme před domácím publikem. Hráči dnes odvedli výkon na hranici svých možností. K zamyšlení zodpovědných lidí by měl ale vést dnešní výkon rozhodčího Součka, který zápas absolutně nezvládl. Hráči vůbec nevěděli, co si na ledě mohou dovolit, jedním slovem katastrofa.“

Petr Hemský (HC IPB Pojišťovna Pardubice): „Nevyšel nám začátek a dotahování ztráty nás stálo mnoho sil. Navíc, když jsme srovnali na 3:3, záhy jsme inkasovali počtvrté, což bylo asi zlomové. To, co předvedl sudí Souček, bylo unikátní. Chyby a přehmaty však rozdělil na obě strany.“