Reportáž ze zápasu

Český Telecom extraliga ledního hokeje, 30. kolo, pátek 7.12.2001, Palác kultury a sportu

Vítkovice

2:3
1:0, 1:2, 0:1
Branky a nahrávky: 13:32 Seman (Galvas), 29:36 Pavelek (A. Padělek, I. Padělek) – 29:00 S. Procházka (Janecký, Pospíšil), 37:02 Lubina (Kudrna, Blažek), 48:28 Blažek (Mudroch). Rozhodčí: Venglář – Pospíšil, Chytil. Vyloučení: 5:6. Využití: 1:1. Diváci: 4259. Střely na branku: 37:24. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 2:1, 2:3.
Vítkovice: Trvaj – Seman, Galvas, Škuta, Zápotočný, Philipp, Chmelíř – Kaděra, Burger, Moravec – Irgl, Melenovský, M. Tomášek – I. Padělek, A. Padělek, Pavelek.
Dynamo Pardubice: Svoboda – Vyhlídal, Pácal, Duben, Mudroch, A. Novotný, Malinský – Průcha, Janecký, Tvrdík – J. Kudrna, Blažek, Lubina – Rolinek, Pospíšil, S. Procházka.

Hokejisté Vítkovic prohráli v 30. kole extraligy s Pardubicemi 2:3 po třetinách 1:0, 1:2 a 0:1. Vítězný gól hostujícího celku vsítil dvanáct minut před koncem Blažek.

Souboj reprezentačních gólmanů ze Švédských her v úvodu jednoznačně vyzníval pro pardubického Svobodu. Vítkovice totiž od prvních minut hýřily aktivitou, dobře bruslily a důrazným napadáním nutily soupeře k chybám v rozehrávce. Ve výrazné defenzívě měl Svoboda také mnohem více šancí nechat vyniknout svůj um. Jen během úvodních pěti minut na něj sólově najížděli osamoceni Kaděra s Pavelkem, ale neuspěli. Jeho protějšek Trvaj se naopak vyznamenal při brejku Janeckého s Rolinkem.

Svobodova neprůstřelnost skončila ve 13. minutě a pardubický brankář neměl čisté svědomí. Semanovo nahození při vyloučení Janeckého dlouho plachtilo vzduchem, až přes klubko hráčů překvapivě zapadlo do sítě. Slabší chvilku si však v polovině zápasu vybral i jeho Trvaj. Z úhlu ho nachytal nepřipraveného Procházka.

Domácí však náskok rychle, po 36 vteřinách, získali zpět. Třetí formace uzamkla soupeře v jeho vlastním obranném pásmu a Pavelkova střela vrátila Vítkovicím vedení. Útočná aktivita mohla Ostravanům vynést další góly, avšak Moravec s Burgerem si v koncovce vylámali zuby na Svobodovi. Za špatnou koncovku také svěřenci Aloise Hadamczika pykali, tři minuty před koncem druhé části se totiž precizním bekhendovou střelou pod horní tyčku blýskl zkušený Lubina. Od domácích se vzápětí odvrátilo i štěstí. Pavelkův švih se od tyčky odrazil na brankovou čáru.

Teprve v závěrečné části se Východočeši vzpamatovali a začali daleko častěji prověřovat Trvaje. Ten ve 43. minutě sice kryl Procházkův nájezd, ale poté vzal zodpovědnost na svá bedra Blažek, ukázkovým slalomem oklamal dva protihráče a po ledě prostřelil Trvaje. Vítkovičtí v závěru mohutně usilovali alespoň o remízu, hosty ovšem v nejtěžších momentech podržel Svoboda. V poslední minutě Vítkovice odvolaly gólmana, ale na vyrovnání se už nezmohly.

Alois Hadamczik (HC Vítkovice): „Kvalitní zápas rozhodly dva faktory. V prvém případě naše neproměňování šancí, za druhé přesilové hry. První třetinu jsme měli vyhrát o tři čtyři góly a utkání se pak mohlo vyvíjet jinak. Když se proti Pardubicím neprosadíte střelecky, góly v závěru schází a to se dnes v plné míře potvrdilo.“

Petr Hemský (HC IPB Pojišťovna Pardubice): „Nezačali jsme dobře. Hráli jsme špatně do obrany, soupeř nás přečísloval, ale naštěstí nás podržel brankář Svoboda. Postupem času jsme se zlepšovali. Nejlépe jsme sehráli poslední třetinu, ve které jsme velmi zodpovědně bránili a sami navíc dali vítězný gól. Remíza by však utkání asi slušela více.“