28.05.2015
Členové APK LH

Prohlášení Asociace profesionálních klubů ledního hokeje

PRAHA — Asociace profesionálních klubů ledního hokeje plně podporuje stanoviska prezidenta a vedení ČSLH, deklarovaná v otevřeném dopise PhDr. Luďku Bukačovi a ve vyjádření k výrokům Marka Černoška, předsedy České asociace hokejistů. Připojuje se k výzvě, aby PhDr. Luděk Bukač vedení ČSLH neprodleně poskytl bližší informace k případům korupce, na které se bez uvedení jakýchkoli konkrétnějších skutečností odvolával. V této souvislosti vyjadřuje připravenost na jejich prošetření v klubech spolupracovat a v případě, že se potvrdí, vyvodit tvrdé a nekompromisní důsledky.

APK LH upozorňuje, že spolu s vedením ČSLH vyšla vstříc České asociaci hokejistů, ať už jde například o vznik hráčské komise, úpravu přestupního řádu nebo trenérské licence pro bývalé hráče. Výroky předsedy CAIPH Marka Černoška nicméně dokládají, že opomněl na tyto vstřícné a kompromisní počiny ze strany ČSLH. Dále je potřeba uvést, že jeho prohlášení jasně dokládá, že nerozumí rozdílům mezi financováním profesionálního, výkonnostního a amatérského hokeje, principům rozdělování a využití příspěvků z veřejných prostředků, vztahům s marketingovým partnerem extraligy ani právním podmínkám, ve kterých český lední hokej působí. Neznalost a nepravdy nejsou cestou k budoucí spolupráci.

Asociace, sdružující kluby nejvyšší soutěže, se velmi důrazně ohrazuje proti označení profesionálních hokejistů jako „moderních otroků systému“. Na základě smluv, které hráči s kluby uzavírají, dostávají hráči ve většině případů výrazně nadstandardní odměny nad úrovní průměrné mzdy v České republice. Náklady na mzdy hráčů tvoří výraznou část rozpočtu každého profesionálního klubu, přičemž v návaznosti na výroky Marka Černoška vyvstává otázka, zda odměny, které hráči pobírají, nezveřejnit.

APK LH zdůrazňuje, že všichni její členové mládežnická družstva výrazně dotují, neboť náklady spojené svýchovou mladých hokejistů ani zdaleka rodičovské příspěvky nepokrývají. S vedením ČSLH vede nad problematikou mládežnického hokeje včetně výchovného věcnou diskusi a společně hledají takové řešení, které by nevedlo k tomu, aby kluby musely výchovu mládeže zrušit, zásadně omezit nebo její financování přenést v mnohem větší míře na bedra rodičů, což by dostupnost ledního hokeje především pro děti ze sociálně slabších skupin výrazně snížilo.

V závěru by APK LH rádo vyjádřilo poděkování ČSLH za organizaci šampionátu v Praze a Ostravě, který výrazně přispěl k popularitě nejen českého, ale i světového ledního hokeje a zároveň propagaci celé České republiky. APK LH zcela jednoznačně souhlasí s použitím části zisku z této akce na podporu mládežnického hokeje, jak bylo ze strany ČSLH, resp. prezidenta Svazu jasně deklarováno.