26.04.2015

Plní se mi neočekávané sny, tvrdí Lukáš Radil

PARDUBICE — Dva hokejisty HC ČSOB Pojišťovna Pardubice povolal reprezentační trenér Vladimír Růžička do širší nominace národního týmu pro blížící se mistrovství světa. Svou premiéru na světovém šampionátu může prožít čtyřiadvacetiletý útočník Lukáš Radil. „Jsem nadšený a vyjevený z toho,“ pousmál se.

Letošní extraligové statistiky Lukáše Radila
Část sezony Zápasy Góly Asistence Body +/− Tr. minuty
Tipsport extraliga 52 10 29 39 −1 22
Česká pojišťovna play off 9 3 3 6 0 2

Do posledního přípravného utkání v pátek v Brně proti Finsku sice nezasáhl, ale po jeho skončení se dozvěděl, že pokračuje v týmu a je v širší nominaci České republiky pro Mistrovství světa IIHF v ledním hokeji 2015.

„Zprvu jsem tomu nemohl uvěřit, absolutně jsem s tím nepočítal. Moc si vážím šance, kterou jsem dostal, přitom jsem nevěřil, že se mohu dostat až takhle daleko. Mám obrovské štěstí, samozřejmě také velikánskou radost. Jsem z toho stále vyjevený,“ prohlásil Lukáš Radil.

Po skončení klubové sezony se zařadil do přípravy národního týmu, dle svých slov nepočítal s nominací na světový šampionát. „Možná paradoxně tohle mi pomohlo. Byl jsem uvolněný, nebyl jsem pod tlakem. Svým způsobem jsem si to užíval, nebyl jsem nervózní. Tohle platí nejen v hokeji, že když nemáte velká očekávání, tak jste v pohodě a podáte lepší výkon,“ nechal se slyšet.

Čtyřbodový zápas pomohl

V sérii přípravných utkání mu nejvíce vyšel duel ve švédské Umee, kde Lukáš Radil čtyřmi body (2+2) řídil výhru českého národního týmu 4:1. „To byl den, kdy vám úplně všechno sedne. Po fyzické, psychické stránce, funguje souhra, máte štěstí… Byl to neskutečný zápas, na který snad nikdy nezapomenu. Přál bych to zažít každému,“ skromně hovořil.

Možná právě tenhle Radilův galavečer napověděl Vladimíru Růžičkovi, že stojí za to dát důvěru čáslavskému rodákovi. „Je to možné. V tomto utkání mi vyšlo úplně všechno,“ připustil.

Pardubáci, jo to jsme my!

Fotka zveřejněná uživatelem HC ČSOB Pojišťovna Pardubice (@hcpce),

„Jsem moc rád za to, kam jsem se dostal. Myslím, že mi hodně pomohlo, že jsem hráli se stejnými spoluhráči, Petr Koukal je neskutečný centr, je pro mě ctí s ním hrát. Hodně mě mrzí, že se zranil Honza Buchtele, protože jsme si to v jedné lajně náramně užívali a nevím, kdy budeme moci spolu zase hrát,“ řekl Lukáš Radil.

Pardubický odchovanec figuruje v širším výběru české reprezentace pro mistrovství světa. „Beru to tak, že budu čekat, jak to bude dál. Já ani nezkoumal, kdo jak může přijet z NHL, protože jsem s nominací moc nepočítal. K týmu se určitě přiřadí finalisté, nevím, jak na tom budu. Je pro mě obrovským úspěchem, že tu mohu stále být – je to neskutečné!“ jásal.

Škoda absence Tomáše Zohorny…

Lukáš Radil není jediným Pardubákem v mužstvu. Spolu s ním vyslechl své jméno kapitán hokejistů HC ČSOB Pojišťovna Pardubice Petr Čáslava. Z hráčů, kteří vstoupili do velkého hokeje na východě Čech a nyní působí v zahraničí, jmenujme obránce Jana Koláře a Jakuba Nakládala a již dříve zmíněného Petra Koukala.

„Zřejmě slušný oddíl,“ pousmál se nad výčtem Lukáš Radil a navázal: „Je samozřejmě moc fajn, že nás tam je více, o lecčems to svědčí. Mrzí mě, že z kádru vypadl Tomáš Zohorna. Ten má za sebou výbornou sezonu a určitě si zasloužil jet také.“

Hodně štěstí v @narodnitym, borci 👏

Fotka zveřejněná uživatelem HC ČSOB Pojišťovna Pardubice (@hcpce),

Lukáš Radil je nyní doma a s rodinou si užívá pohody. Moc dobře ví, že v příštích dnech jej zase ovládne lední hokej. „Tento režim jedeme už tak pět týdnů. Vlastně po skončení klubové sezony jsem hned nastoupil do reprezentace a doma jsem se ukázal jen na chvíli. Zní to možná špatně, ale teď je na prvním místě hokej…“ poznamenal.

„Možnost hrát na mistrovství světa v Praze by bylo splnění jednoho obrovského snu. Je to obrovské lákadlo, ani nevím, co více říci, zkrátka neskutečné. Moc si vážím této možnosti být u toho, mám obrovskou radost!“ doplnil pardubický útočník, který v letošní extraligové sezoně nasbíral 45 kanadských bodů (13+32).