07.10.2006
Jan Hrabal, fotografie Vladimír Škorpík

Něco neskutečného, přiznal trenér Miloš Říha

O zápasech v Sazka Areně, kdy Moeller hraje v domácím prostředí, slyšel současný pardubický kouč Miloš Říha jen z vyprávění. Včera si velké galapředstavení užil na vlastní kůži. Po zápase trochu chraptěl, ale v očích mu svítily plaménky radosti. Byl rád, že HC Moeller ani za stavu 0:3 z jeho pohledu nepolevil a fantastickým obratem získal všechny body. „Zažil jsem to poprvé, chtěl bych fanouškům moc poděkovat. Pomohli nám otočit zápas,“ říkal dojatě po skončení zápasu.

I v Rusku zažil velice bouřlivé zápasy, kterým fanoušci dodávali pravou atmosféru. Ale vzhledem k neskutečným dálkám se v největší zemi nejezdi na „výjezdy ven“. I proto Miloš Říha hovořil o přispění fandů Moelleru s radostí a dojetím.

„Slyšel jsem, že něco podobného se tu dělo před dvěma roky, kdy také Pardubice prohrávaly o tři branky, ale s pomocí fanoušků zápas otočily. Už kvůli nim to nesmíme zabalit. Musíme začít napadat a ukázat, že bojujeme s nimi. Oni to pak ocení a najednou je vše blíže. Puky se odráží k vám, máte štěstí,“ říká.

Pardubicím se vůbec nepovedla první třetina. V ní slávisté byli jasně lepší, Moeller jednoznačně nestačil. V 9. minutě se Slavia zásluhou Jaroslava Bednáře dostala do vedení. Hráči Pardubic včetně trenéra se dožadovali přezkoumání videozáznamu. Podle nich se kotouč odrazil z branky od horní tyčky.

„Proč máme videorozhodčího? Pana Rejthara jsem žádal, aby to šel zkonzultovat. Když ta možnost tu je, tak proč ji nevyužil? Podle mě to zkrátka branka nebyla. Pak jsme dali jasný gól a musel se jít radit,“ tvrdí.

Moeller nezlomila ani poměrně nešťastná branka na 3:0 z pohledu domácích na začátku druhého dějství. „Bylo to těžké, ale nepoložilo nás to. Toho si moc cením,“ prohlašuje. „Máme mužstvo s charakterem, které věří v úspěch. Už sami kluci říkají: ‚Trenére, i když budeme prohrávat, tak se nepoděláme.‘ To musíme ocenit.“

Možná až pět tisíc fanoušků přijelo do Sazka Areny fandit Pardubicím. HC Moeller se jim odměnil málokdy vídaným obratem

Pardubicím k neskutečnému obratu pomohly přesilové hry. V polovině zápasu Moeller proměnil dvě v kuse a z 3:1 to najednou bylo 3:3. Tady se utkání lámalo, Východočechům narostla křídla, naopak slávisté se ztráceli.

„Jak říkají rozhodčí, tak dnešní trend je takový, že kdo neproměňuje přesilovky, tak nevyhrává. Ze začátku je Vítkovice neproměňovaly a byly dole. Najednou začaly a jsou nahoře. Je to náročné, nejde je proměňovat celou sezonu. Proto jsem rád, že nám přesilovky vyšly, navíc je máme rozložené na tři pětky. To vidím jako pozitivum. Soutěž je dnes taková, že kdo je proměňuje, tak vyhrává,“ připomíná Miloš Říha.

O vítězství se Moeller pral až do samého konce. V závěru utkání Slavia sevřela hostující celek před jeho brankou. Hráči na ledě v čele s Jánem Lašákem odolali. „Ještě pět vteřin před koncem při power play Slavie jsem se bál. V těchto fázích se k nám trochu přidalo štěstí.“

Výborným výkonem po pěti letech vstoupil do české extraligy Martin Čech. Působil mimořádně spolehlivě, neztratil snad jediný puk. Přestože nastoupil po nepříjemném zranění a zhruba týdenním tréninku, patřil k nejlepším na ledě. „Martin není extra bruslař, ale to nevadí. Nečekal jsem, že bude tak spolehlivý, vždycky v klidu podržel puk a rozehrál. Jsem moc spokojený,“ dodal trenér Říha.