11.11.2014
Dušan Korel

Krev přijde ve středu darovat také Dušan Salfický

PARDUBICE — Druhou částí pokračuje nábor nových dárců krve nazvaný „Daruj krev s pardubickými hokejisty“. Akce se koná ve středu 12. listopadu 2014 od 9.00 do 12.00 hodin na transfuzním oddělení Pardubické krajské nemocnice, a.s. Aktivně se do ní zapojí i zástupci hokejového klubu HC ČSOB Pojišťovna Pardubice, který je partnerem této akce a prvodárce odmění vstupenkami na extraligový zápas. Nejcennější tekutinu přijde darovat například bývalý gólman a nyní sportovní manažer Dušan Salfický.

„Přestože v současné době netrpíme nedostatkem krve a jejich dárců, určitě uvítáme, když tento nábor zase rozšíří dárcovskou základnu. Potěší nás, když podobně jako v minulosti na odběry dorazí zejména mladí lidé, u nichž je největší perspektiva do budoucna. Ale vítaný je pochopitelně každý zájemce o darování krve,“ řekla Helena Geierová, primářka transfuzního oddělení Pardubické krajské nemocnice, a. s, a dodala: „Těší nás, že se z této náborové akce stala již tradice. Velmi si vážíme podpory pardubického hokejového klubu.“

Hokejový klub HC ČSOB Pojišťovna tuto akci podporuje již třetím rokem. Nové dárce tradičně odměňuje vstupenkami na extraligový zápas. Tentokrát každému věnuje dva lístky k sezení na duel proti mistrovskému Zlínu, který se hraje ve středu 12. listopadu od 18.00 hodin v pardubické ČEZ Areně.

„Darování krve je záslužnou činností. Velmi si těchto lidí vážíme a chceme jim touto formou poděkovat za jejich rozhodnutí. Věřím, že se k poděkování přidají i naši hráči přímo na ledě a že všem prvodárcům připraví příjemný zážitek svým výkonem na ledě,“ pronesl generální manažer klubu Ondřej Šebek.

Pardubický klub ale již tradičně nezůstane jen u věcné podpory. Stejně jako v minulých dvou letech se do odběrů aktivně zapojí i zástupci managementu v čele právě s Ondřejem Šebkem. „Z našeho klubu ale přijde víc lidí. Poprvé mezi nimi bude i sportovní manažer Dušan Salfický,“ prozradil mluvčí klubu Jan Hrabal, další z hokejových dárců. „Budeme pochopitelně rádi, když se k nám přidají i naši fanoušci,“ dodal.

Dárcem krve se může stát každý zdravý člověk ve věku mezi 18 až 65 lety. Pro první odběr se doporučuje věk do 60 let. Potřebná tělesná hmotnost je nad 50 kilogramů. K odběru krve je nutné si přinést průkaz totožnosti. Všechna potřebná vyšetření budou provedena zdarma bezprostředně před odběrem. Není vhodné 24 hodin před odběrem krve pít alkohol a jíst tučná jídla, stejně tak není vhodná ani nadměrná fyzická námaha, například při sportu. Na druhou stranu se nedoporučuje dostavit se na vlastní odběr nalačno. Dárce by si měl ráno před odběrem dát lehkou netučnou snídani a zejména vypít dostatek tekutin.