28.08.2014

Chci se porvat o místo, hlásí Jan Starý

PARDUBICE — První zápas a hned vítězný gól. Comeback do Pardubic vyšel útočníkovi Janu Starému na podtrženou jedničku. Odchovanec klubu bojuje o novou smlouvu a znovuuvedl se jaksepatří.

„Zápas v Prostějově byl dobrý. Gól je o štěstí, jsem rád, že se to povedlo. Důležitý bude duel se Spartou, protože nemohu nastoupit do Ligy mistrů. Musím se tedy co nejlépe připravit na páteční utkání,“ tvrdí pardubický útočník, vstřelený gól jej pochopitelně potěšil: „To je jasné. Bojovat o místo je těžké, ale já se nevzdávám. Přišlo to díky tvrdé práci, povedlo se, jsem za to rád.“

Zdeněk Venera

„Honza vstřelil gól a hokejově vypadal dobře, líbil se mi. On je klasické levaso a kvůli tomu, že nám nyní dvě levá křídla scházejí, určitě budu chtít, aby tady zůstal.“

Jan Starý absolvoval sám letní přípravu, na led šel pak s Pardubicemi, ovšem nevěděl, jak se věci vyvinou dál. Trpělivě čekal na svou šanci a ta nyní přišla. Chytil ji a ukázal všem, že se popere o své místo v mateřském klubu.

„Věděl jsem, že jsem bez smlouvy a že kamkoliv půjdu, tak musím být dobře připravený. Nic jsem nevynechal, asi se to v tom odráží, snad to takhle půjde dál,“ říká osmadvacetiletý forvard.

V průběhu srpna byl na testech s kazašským mančaftem na kempu ve Švýcarsku a v Itálii. „Nelíbilo se mi tam. Celou dobu jsem to tam prodlužoval, abych nepodepsal smlouvu, ač oni chtěli. Stále jsem jednal, snažil jsem se dostat pryč, vzal jsem to na poslední chvíli… Byl jsem z toho velmi překvapený, že to není tak, jak jsem si představoval. Ale tento kemp mi velmi pomohl, trval tři týdny, hráli jsme přípravné zápasy s výbornými týmy jako Novokuzněck, Curych nebo Ženeva. Snad se to odrazí i na mé sezoně,“ poznamenává.

Jsem rád zpátky doma

Poslední sezonu dokončil v Mladé Boleslavi, kam odešel na hostování začátkem listopadu 2013 na hostování a pomohl jí k postupu do nejvyšší soutěže. „Člověk musí jít dál – každý rok je jiný. Jsem rád, že mi Pardubice daly šanci, abych si vybojoval místo zde. Je potřeba to v pátek proti Spartě potvrdit… Nedá se nic dělat, minulý rok mi moc nevyšel, teď se o to chci porvat,“ hlásí.

Zdeněk Venera

Jan Starý je v produktivním věku, moc dobře ví, že jeho tabulková hodnota je vysoká. „Do těchto věcí moc nevidím. Snažil jsem se dostat kamkoliv, abych hrál, a jsem rád, že nakonec dopadly Pardubice. Nějaké nabídky jsem měl, ale tabulky jsou tady a asi jako jediné… Pro nás Čechy jsou přítěží, cizinci sem chodí zadarmo za plat a my přestupujeme za tabulku a plat. Hodnota hráče je i přes milion, je to velká částka pro kluby. Je těžké shánět peníze, situace není lehká, zvláště pro hráče, kteří mají jít jinam po ukončení smlouvy. Jsem rád, že jsem zpátky doma,“ prohlašuje pardubický forvard, mistr extraligy z let 2010 a 2012.

Středeční zápas s Prostějovem mu vyšel, nyní ale přijde těžší test: v pátek od 17.00 hodin hrají Pardubice v Chrudimi proti Spartě Praha. „Ona je top klub, bude to jinačí než v Prostějově. Já musím přesvědčit trenéry a vedení klubu, abych tady byl. Těším se na zápas do Chrudimi a chci podat co nejlepší výkon,“ dodává Jan Starý.