29.09.2014

Ať to takhle vydrží, přeje si trenér Zdeněk Venera

PARDUBICE — Sedm zápasů – čtrnáct získaných bodů – třetí místo v tabulce Tipsport extraligy. Pardubičtí hokejisté vyhráli třetí utkání v řadě a mohou být víceméně spokojeni se začátkem nového soutěžního ročníku. V neděli zdolali Kometu Brno 3:2 po samostatných nájezdech, více než osm a půl tisíce fanoušků v ČEZ Areně sledovali parádní podívanou.

Statistiky A týmu HC ČSOB Pojišťovna Pardubice
Umístění – skóre – body Průměrné střely na zápas Využití přesilovek Bránění oslabení Vyhraná vhazování Hity Tr. min. Domácí návštěvnost
3. – 20:14 – 14 27:38 23,68 % 85,71 % 46,96 % 107 76 8019

„Diváci viděli hodně kvalitní zápas. Nás mrzela první branka Komety, která padla čtyři vteřiny před přestávkou. Takový gól se vždycky podepíše na dalším průběhu, ale jsem rád, že jsme to zvládli. Velké šance měly oba týmy, Kometa ale přece jen o něco více. Parádní výkon podal Robert Kristan, což korunoval v nájezdech,“ komentoval nedělní duel trenér pardubických hokejistů Zdeněk Venera.

Nadšený potlesk ze zaplněných tribun se linul dlouho po skončení utkání… „Těžko říci, zda to s Kometou byl nejlepší hokej sezony. Pro pohled fanouška v počtu šancí a útočných akcí možná ano, Brno hrálo výborně v útočném pásmu, vytvářelo si mnoho šancí, nám se dařilo také se do nich dostávat. Z pohledu obrany a taktických věcí ale nemůžeme být zcela spokojeni,“ pokračoval Zdeněk Venera.

Čtrnáctibodové Pardubice jsou aktuálně třetí za vedoucím duem Litvínov (19 bodů) – Třinec (16 bodů). „Sezona je dlouhá a pohled na tabulku bych nepřeceňoval. Je samozřejmě lepší dobře začít, mužstvo se dostane do klidu, ale musí neustále pracovat. Určitá pohoda a klid jsou užitečné pro práci, ale nesmí se to přehánět,“ zůstal na zemi pardubický kouč.

Petr Čáslava je skvělou osobností

Východočeši mají po sedmi kolech o tři body více oproti stejnému období v loňské sezoně. Důvodů je samozřejmě vícero, jedním z nich jsou určitě stabilní výkony brankářů. V neděli byl opět výraznou oporou Robert Kristan, který se může v rozběhnuté sezoně pochlubit 93,60% úspěšností zákroků, v šesti zápasech si jich připsal dohromady 190.

„Robert Kristan chytá výborně, je to velký pohodář, na gólmana správná pohoda. Působí jistým sebevědomým dojmem. Ukázalo se to i v nájezdech proti Kometě Brno, ta nasadila tři šikovné praváky a Robert si se všemi parádně poradil. Klobouk dolů!“ nešetřil pochvalnými slovy pardubický trenér.

Zdeněk Venera rovněž může být spokojen s vnitřní sílou týmu. Zase se můžeme vrátit k nedělnímu utkání s Kometou Brno: nástup do třetí třetiny byl vskutku impozantní, v její polovině byla bilance počtu střel 9:1 pro Pardubice.

Petr Čáslava

„Kéžby to tak bylo a vydrželo celou sezonu, že máme opravdu vnitřně silný tým! V tomto nám hodně pomáhá Petr Čáslava, je skvělou osobností na ledě i v šatně. Mužstvo umí strhnout, odvádí obrovský kus práce. Je tam řada dalších hráčů, nechci chválit jen jeho, ale podstatný podíl má,“ spokojeně konstatoval.

Kapitán má být prodlouženou rukou trenéra. „V dobrém smyslu to platí určitě. Ve správně fungujícím mužstvu si spoustu věcí starší hráči vyřeší sami. Práce trenéra je, aby řekl, co se jak má dělat, ostatní věci musí jít automaticky od hráčů,“ řekl Zdeněk Venera.

Jen ať to mladým vydrží!

Výrazně se prosazují také věkově mladší hokejisté. V první obraně odehrál 19 minut a 22 vteřin osmnáctiletý Jan Ščotka, zhruba o tři minuty méně má na svém kontě sedmnáctiletý Michael Špaček, který si připsal asistenci u branky Jana Starého v první třetině.

„Oba jsou zatím velmi příjemným překvapením. Mladí musí prokazovat výkonnost dlouhodobě, nesmí polevit. Nástup se jim povedl, snad se jim bude takto dařit dál. Ještě bych k nim přidal Daniela Voženílka, oni proti němu sice mají náskok, ale ve čtvrté lajně si odvede, co potřebujeme a také získává cenné zkušenosti,“ řekl Zdeněk Venera a pokračoval: „Z důvodu naplnění kvóty potřebujeme, aby mladí hráli dobře, mám z toho velikou radost i z hlediska budoucnosti pardubického hokeje. Jen ať jim to vydrží!“

Zdeněk Venera

Tým má v pondělí volno, v ČEZ Areně se sejde v úterý odpoledne, další soutěžní zápas hraje v pátek na ledě Bílých Tygrů Liberec. „Minipřestávku rozhodně vítáme. Já i Miloš jsme nemocní, také se potřebujeme doléčit. Kluci si také odpočinek zaslouží. Během pondělí si odfrkneme a začneme se od úterý připravovat na páteční zápas v Liberci. Říjen je našlapaný, čeká nás navíc zápas v Bolzanu. Teď je třeba načerpat síly, abychom to zvládli,“ doplnil Zdeněk Venera.